„Спреман сам да будем кандидат… Кампању је могуће водити када си било где. Ми себе сматрамо легитимном владом. Мора да постоји континуитет да би се рекло свету шта се дешава у Шпанији… Не могу са владом која је у затвору да имам изборе који ће бити неутрални, независни, нормални“, рекао је Пуџдемон белгијској државној телевизији на француском језику РТБФ.
Европска унија одбила је данас да интервенише поводом европског налога за хапшење, који ће бити издат за бившим каталонским лидером Карлесом Пуџдемоном који се тренутно налази у Белгији, уз образложење да је то питање за судове.
„То је у потпуности питање за правосудне органе, чију независност ми у потпуности поштујемо“, изјавила је портпаролка Европске комисије Аника Брајтхарт, преноси АФП.
Како је раније најављено, шпански судија који води истрагу о каталонским сепаратистима данас ће издати европски налог за хапшење смењеног каталонског лидера Карлеса Пуџдемона.
Претходно, Пуџдемонов је адвокат Пол Бекерт рекао да је шпански суд издао европски налог за хапшење смењеног каталонског лидера, као и још четворице министара који су у Белгији.
Бивши потпредседник каталонске владе Ориол Жункерас изјавио је да сматра да је то што је „иза решетака“ — цена коју мора да плати за слободу Каталоније од Шпаније.
Он је у писму објављеном у просепаратистичком каталонском листу „Ара“ навео да су он и остали ухапшени бивши чланови каталонске владе и очекивали да ће завршити у затвору, преноси АП.
Како је рекао, он се сложио са бившим каталонским министром за спољне послове Раулом Ромевим да ће „ако је цена за слободу затвор, платити ту цену“.
Жункерас је описао настојања Шпаније да спречи проглашење независности од стране каталонског регионалног парламента, покушајем да се они „баце на колена“.
Истовремено, он је позвао просепаратистичке партије да одвојено учествују на предстојећим регионалним изборима, заказаним за 21. децембар, што би значило да Републиканска левичарска странка не би очувала коалицију са десничарском странком Демократски део Каталоније.
Жункерас, који је у каталонској влади био министар за економске послове, доста је критикован јер није предвидео одлазак компанија из Каталоније након референдума одржаног 1. октобра.
Он је оценио да су те компаније пребациле седишта у друге делове Шпаније због притиска шпанске владе, што нису подржали бизнисмени.