Теоретичари завере дуго су тврдили како је неко украо Кенедијев мозак јер би он могао послужити као део слагалице којом би се потврдили да њега није с леђа упуцао Ли Харви Освалд, већ да је упуцан спреда.
Посљедња теорија, која стиже од аутора књиге End of Days: The Assassination of John F. Kennedy о његовом атентату
Џејмс Свансон наводи да је мозак украо његов млађи брат Роберт.
Могући разлог за то наводно је прикривање истине о његовом здрављу, односно доказа болести преминулог, као и узимања бројних лекова и недозвољених средстава, пише Гардијан.
Ипак, не може се оспорити чињеница да је, према службеној верзији, већину Кенедyјевог мозга оштетио метак који га је убио.
Према извештају аутопсије, део метка прошао је кроз паријеталну кост (лобању) с десне стране лобање и власишта.
Ствар коју свакако треба узети у обзир није спекулативна, замагљено сећање или мистерија. Она се односи на то што је тачно медицинска наука могла сазнати о здрављу неке особе 1966, чак и ако је имала његов очуван мозак?
Роберт се бојао да ће открити Кенедyјеву тајну?
Једна болест која би могла бити прикривена од јавности, а може се уочити на мозгу јесте развијени случај сифилиса. Међутим, сифилис се лако могао открити и анализом крви, чак и 1966.
Од болести које се могу открити биопсијом мозга — кравље лудило (било је непознато 1966), Алцхајмер (позната, али очигледно се није манифестовала на 46-годишњем енергичном председнику), карциноми и необична упална стања у ери пре ЦТ уређаја су већином били непознати.
Мистериозне инјекције које је примао
Што се тиче узимања лекова и лечења, чак ни данашње биопсије не могу открити нешто конкретно о коришћењу дрога или зависности. Неки су писали како је ЏФК био под терапијом др. Маxа Јакобсона, надимка Чаробни Макс, који је наводно давао специјалне инјекције за добро расположење, а садржавале су спид, хормоне и аналгетике.
Према једном извештају, он је Кенедија посетио чак 34 пута, а теоретичари завере верују како му је управо тада давао те дроге.
Роберт Кенеди, не познавајући границе науке и медицине ’60-их и без способности предвиђања развоја науке у будућности можда се бринуо шта ће људи у годинама која долазе моћи да открију, сматрају неки.
Иначе, мозак као орган дуго фасцинира људе, нарочито оне које желе да изучавају тајне интелигентних, талентованих и моћних.
Након смрти Алберта Ајнштајна 1955, његов мозак је извађен да би га испитао патолог Томас Харви.
Моцартова се пак лобања чува у Моцартовом музеју у Салзбургу, али његов костур је ископан из гроба и украден 1791. године.