„’Пајониринг спирит‘, највећи брод на свету који се бави постављањем цеви, обележио је овај догађај поставивши у море цеви са руским и турским заставама које симболишу прелазак границе ексклузивне економске зоне између две државе“, наводи се у саопштењу.
„Гаспром“ је већ изградио 448 километара „Турског тока“. Како наводи „Јужни ток“, изградња се изводи по плану — за мање од пола године изградила се скоро четвртина морског дела.
Сада ће брод наставити да поставља цеви до турске обале. Оба крака гасовода ће изаћи на копно недалеко од места Кијикеј.
Брод компаније „Олсиз“ поставља просечно око четвртину километра дневно. При томе, ове недеље „Олсиз“ је поставио рекорд изградивши 5,15 километара за један дан — 1 новембра. Дубина Црног мора на граници економске зоне Русије и Турске износи 2171 метара — то је један од најдубљих делова „Турског тока“.
„Гаспром“ прави гасовод „Турски ток“ од маја. Изградња првог краја јачине 15,75 милијарди кубних метара предвиђа да се до марта наредне године заврши. Она је намењена за испоруке Турској. Други крак исте јачине по којем ће гас проћи преко јужне и југоисточне Европе треба да буде завршен 2019. године.