„Званична одлука о томе је већ донета, потписани су одговарајући договори, док научници и стручњаци ДЛР већ сада учествују у нашим програмима“, изјавио је академик.
Данас је у Институту за медицинско-биолошке проблеме почео експеримент „Сиријус 17“: међународна посада — пет Руса и један Немац — провешће 17 дана унутар изолованог комплекса „Марс 500“. У експерименту биће симулиран лет до Месеца, његово облетање и повратак на Земљу.
Како је објаснио Орлов, то ће бити први заједнички пројекат руских научника и њихових колега из НАСА у оквиру споразума о сарадњи који је потписан крајем прошле године. У експерименту не учествују само научници, већ и два професионална космонаута — Ана Кикина и Марк Серов.
Главни циљ свих тих напора, према речима Орлова и коруководиоца пројекта из НАСА Вилијама Палоцког, биће припрема за изградњу лунарне орбиталне базе „Дип спејс гејтвеј“, лета на Марс и у даље регионе космоса 2020. и 2030. године.
Како је навео Орлов, у наредном експерименту, који ће трајати четири месеца, учествоваће још страних представника, укључујући и оне из свемирске агенције Немачке. Према речима академика, у току су разговори о програму овог пројекта и његовим научним задацима. Осим Немачке, инересовање за сличне пројекте показале су и друге државе, укључујући Јапан.