Осим тога, Црноморска флота руске морнарице појачана је са шест нових подморница, три дивизије обалских ракетних система „Бал“ и „Бастион“, а такође и фрегатама „Адмирал Григорович“ и „Адмирал Есен“, које су наоружане крстарећим ракетама „Калибар“ и које су своју ефикасност показале у Сирији.
Руски војни експерти истичу да је сада војска на Криму спремна да одбије сваку могућу агресију од стране сваког потенцијалног противника, било да је реч о САД, НАТО-у или Украјини, а да је Русија у стању да у потпуности осигура безбедност своје територије.
„Требало би истаћи да је на Кримском полуострву, а то је територија Руске Федерације, заиста створена војна групација, која је у стању да ефикасно и поуздано обезбеди територију Русије. И без обзира на захтеве да се Крим врати Украјини и без обзира на претње војним сценаријем, сасвим је јасно да никакво отимање полуострва није могуће и да те намере нико не може остварити. Данас је Руска Федерација у стању да пружи отпор сваком агресору, који покуша да угрози безбедност наше земље“, каже војни аналитичар Андреј Кошкин.
Експерти сматрају да је стварање самосталне војне групације на Криму, о чему је говорио начелник руског Генералштаба Валериј Герасимов, било неопходно, a то се објашњава тиме што су после 2014. године, након што је Крим постао део Русије, порасле напетости у акваторији Црног мора.
Није тајна да су амерички генерали, а самим тим и читав НАТО, веома тешко поднели повратак Кримског полуострва у састав Русије и да се никако не мире са том чињеницом. Због тога су извршили притисак на Европу и натерали је да Русији наметне санкције. Али, осим јачања економског притиска, САД су деловале и у другим правцима.
САД су у Румунији поставиле ракетни систем и, под разним изговорима, гомилају своје трупе у близини руских граница, повећају број војних вежби у Црном мору, уз учешће нових чланица НАТО-а. Аналитичари додају да не би требало заборавити ни чињеницу да амерички војни бродови сада редовно улазе у грузијске и украјинске луке, а да су летови америчке војне авијације дуж руских граница постали чешћи, укључујући и оне у близини Крима. Све ово, сматрају експерти, захтева симетрични одговор и јачање руског војног присуства на Кримском полуострву.
Подсетимо, начелник руског Генералштаба Валериј Герасимов је рекао да је од приоритетног значаја формирање самосталне војне групације на стратешким правцима.
Он је навео да су за пет година у Јужном војном округу формиране две моторизоване дивизије, ракетне бригаде и бригаде војне авијације. Осим тога, авијација и ПВО добиле су 226 нових и модернизованих борбених авиона и хеликоптера.
Аналитичари закључују да самостална војна група, о којој је говорио Герасимов, игра улогу снага за одвраћање. Русија тиме јасно ставља до знања да не намерава било кога да напада, али и да на себе неће дати.