„Више пута смо изразили свој став о ономе што се дешава. Уверени смо да размена претњи, па чак и размена увреда, а то су чиниле обе стране, неће довести ни до чега доброг. Морамо да седнемо и да се договарамо“, истакао је руски министар.
Лавров је подсетио на руско-кинеску иницијативу „двоструког замрзавања“ — прекид ракетних и нуклеарних проба Пјонгјанга и одустајање САД од војних вежби у региону.
„Уверени смо да не постоји алтернатива мирном решењу. Сви би требало да приступе овом проблему хладне главе, а не емотивно. То је сувише опасна игра“, нагласио је Лавров.
Амерички председник Доналд Трамп одржао је говор у парламенту Јужне Кореје који је у великој мери посветио теми Северне Кореје. Он је позвао на „акцију широм света“ као одговор Северној Кореји, закључивши да би „свака одговорна земља, укључујући Кину и Русију“, требало да тежи окончању севернокорејског програма нуклеарног оружја.
Нова међународна политика Сједињених Америчких Држава оставиће озбиљне последице на светско тржиште, додао је Лавров.
„Чујемо америчке приступе“, рекао је Лавров. „Преговори се настављају, вероватно ће се пронаћи неки компромис, иако, наравно, стварно понашање Сједињених Америчких Држава на светским тржиштима не зависи од речи којима могу да се изразе заједнички ставови, и они ће се првенствено водити својим намерама о којима је председник Трамп говорио током предизборне кампање: враћање у Америку производње која је пренета у иностранство“.
„Наши партнери, па и ми сами, тражићемо могућност да се такве промене у америчком ставу узму у обзир, да не би трпела наша економија и планови развијања земље“, истакао је Лавров.
Он сматра да ће, с обзиром на огромну размеру америчке економије, нова међународна трговинска политика САД „имати озбиљне последице на светска тржишта“, а Москва ће „тражити могућности да узме у обзир такве промене у америчком ставу у сопственим акцијама“.
Лавров је додао да је Русија, са своје стране, скренула пажњу министара на проблем „обезбеђивања пружања слободе приступа информацијама и сузбијања покушаја злоупотребе информационих технологија, укључујући у криминалне, а понекад и терористичке сврхе“.