Извори новина наводе да ће већина посланика подржати Закон о реинтеграцији Донбаса, који ће бити на разматрању у парламенту 16. новембра. Он ће ступити на снагу након указа председника Петра Порошенка, а затим ће се затворити руске дипломатске институције у Украјини и украјинске у Русији.
„У Закону о реинтеграцији Донбаса, који би Рада требало да размотри, Русија ће бити призната као земља-агресор, и надам се да ће бити довољно гласова за то. Очување дипломатских односа након тога биће злочин Министарства спољних послова Украјине. Нема амбасадора, у амбасадама раде дипломате нижег ранга“, навео је Вињик, који у Ради представља Блок Петра Порошенка.
Према његовом мишљењу, Кијев би требало да забележи раскид односа са Москвом „на законодавном нивоу“.
Такође се наводи да ће у случају да се закон усвоји, интересе Украјине у Русији, највероватније, представљати Белорусија или Швајцарска. Саговорници листа истакли су да прекид дипломатских односа са Русијом није био део Порошенкових планова.
Руски сенатор Алексеј Пушков коментарисао је да би такав корак био „велика глупост“ Украјине и да би јој донео „саме минусе“. Истовремено, он је констатовао да је Кијев способан за такве мере.
Трудно придумать большую глупость для Украины, чем разрыв дипотношений с Россией: сплошные минусы. Но известно и то, что там на это способны
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) November 8, 2017
Председавајући одбора за међународне послове Савета федерације Русије Константин Косачев сматра да ће раскид дипломатских односа Украјине и Русије бити деструктиван и неодговоран корак који ће пре свега погодити саме Украјинце.
„Намера посланика Врховне раде Украјине да уведу амандман у контроверзни нацрт закона о реинтеграцији Донбаса који ће представљати прекид дипломатских односа Украјине са Русијом на законодавном нивоу, деструктиван је и неодговоран корак уколико се на њега ипак одлуче“, написао је сенатор на Фејсбуку.
Политичар је подсетио да Конгрес САД такође предузима све строже мере против Русије, при чему не постоје непријатељски кораци Москве. „Можемо рећи да ово већ постаје тренд: ако ’непријатељ‘ не жели да буде у завади — мора се на њу присилити“, додао је он.
„Јасно је да улица такође притиска Кијев — још један Мајдан већ је под прозором, а за њега се не може окривити Русија. А међународне финансијске институције захтевају још веће затезање каиша — подизање цена гаса за становништво и слично. Све ово оштро погоршава потражњу за ’агресијом‘“, истиче Косачов.
„Последице ће сносити милиони људи, јер то значи оштро смањење или чак прекидање узајамних конзуларних услуга за Русе и Украјинце“, нагласио је руски парламентарац.