„Нажалост, морам да кажем да је овај случај веома политизован, иако не би требало да буде“, рекао је Муле.
„У процесу рада вуку нас и са једне и са друге стране, говоре нам како да радимо наш посао. Као, ако то не будете урадили тако, нећемо вам указати поверење. Ако не будете следили наше инструкције, јер смо ми чланови сталне петорке Савета безбедности УН, онда нећемо прихватити ваше закључке. Одавно сам свима говорио да ће наука све сама рећи“, додао је он.
Извештај о инцидентима у Хан Шејхуну од 4. априла 2017. године и Ум Хошеу 15. и 16. септембра 2016. године представљен је Савету безбедности УН 26. октобра. Стручњаци заједничког механизма закључили су да је у првом случају „Сиријска Арапска Република одговорна за употребу сарина“, а у другом „ДАЕШ одговоран за коришћење сумпорног иперита“.
Стална мисија Русије у УН назвала је последњи извештај о хемијским нападима у Сирији аматерским.
Коментаришући предлог Русије да се покрене нова истрага на месту инцидента, Муле је рекао да је у потпуности уверен у закључке експерата о ситуацији у Хан Шејхуну и Ум Хошеу. Он је истовремено изразио сумњу да би у тренутној ситуацији тим пристао да ради на лицу места.
Муле је истакао да би посета Хан Шејхуну била важна за истрагу да је било могуће да тамо оду раније, неколико дана након инцидента. Притом, већ након неколико дана је „кратер био затрпан цементом“. „На путу је активан саобраћај, па је рупа била закрпљена и сви докази су нестали“, рекао је Муле.
На питање да ли је он уверен да је истрага коју су спровели стручњаци била потпуна, Муле је одговорио потврдно. „Да. У оквиру наших могућности… Са оним што имамо, са прикупљеним, провереним и потврђеним информацијама потпуно смо убеђени у закључке о ова два случаја“, рекао је председавајући заједничког механизма за истрагу.