„И ЕУ и САД веома подржавају Србију у њеним европским тежњама. Ипак, да ли ће се и када земља-кандидат прикључити ЕУ — то је ексклузивна одлука коју једногласно доносе земље-чланице ЕУ, претходно се консултујући са Европском комисијом и уз добијено одобрење Европског парламента“, одговорио је Макалистер на питање Танјуга о могућем утицају Вашингтона и америчког става према Русији и Косову на процес евроинтеграција Србије.
Известилац за Србију и члан Делегације ЕП за сарадњу са САД Дејвид Макалистер је, одговарајући на питање Танјуга да ли се недавне изјаве заменика помоћника америчког државног секретара Брајана Хојта Јија, који је Београду поручио да „не може да седи на две столице“ када је Русија у питању и да „не дира у независност Косова“, могу у Бриселу протумачити као спољни политички притисак на земљу-кандидата, нагласио да ЕУ очекује напредак када је у питању усклађивање српске спољне политике са заједничком политиком европске двадестеосморице.
„ЕУ састоји се од 28 земаља-чланица. Неке од њих имају ближе односе са Москвом у односу на друге. Ипак, Русија је једнострано променила границе свог суседа, што је супротно основним принципима на којима је заснована ЕУ и што је и довело до заједничког одговора Уније“, каже Дејвид Макалистер.
Он понавља да се и од Србије у оквиру преговора у Поглављу 31 очекује постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ.
„ЕУ је спремна да задржи и развија дијалог са Србијом када се ради о питањима спољне политике и очекује да види напредак у тој области“, закључио је Дејвид Макалистер у изјави за Танјуг.