Приказу су присуствовали министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић са сарадницима, а Вулин је подсетио да се по наређењу врховног команданта Војске Србије, председника Александра Вучића, пројекат „1.500" наставља пројектом „1.500+“.
„То је наш начин да покажемо да ћемо армију унапређивати, да ће сваки наш војник бити опремљен у складу са највишим светским стандардима и да ће моћи да се носи са свим опасностима и изазовима који може пред њега могу бити постављени“, рекао је Вулин.
Он је рекао да је данас показана нова генерација стрељачког наоружања, али и нова балистичка заштита и опрема.
„Приказали смо вам и нова возила, нову оптику и показали смо вам, што је најважније, све оно што је продукт наше памети и нашег знања. Ово су осмислили и урадили, у највећој могућој мери, наши конструктори и инжењери, наша одбрамбена индустрија Србије“, рекао је Вулин и додао да нема много земаља на свету које могу да се похвале да раде тако широку палету производа намењених војсци.
„Наша војска ће захваљујући оваквој политици и оваквом опремању моћи да се носи са било којим изазовом који се пред њу постави, наш војник ће бити заштићен, биће му свакако повећана и ефикасност баш као и наших јединица, а нашим старешинама биће омогућено да на бољи и безбеднији начин командују“, истакао је Вулин.
Он је рекао да наша армија може да се поноси оним што је приказано, додајући и да су најзначајнији светски часописи у овој области писали о приказу „Слободе 2017“.
„Они су посебно обраћали пажњу на модуларну пушку, продукт наше памети и нашег знања а поштовану и цењену свуда у свету, баш као што је и наша војска — наша, а поштована је и цењена свуда у свету“, рекао је министар Александар Вулин.
Диковић је истакао да се у Војсци Србије пажљиво прати све што се догађа на савременом бојишту, у складу са наглим и брзим развојем савремених средстава наоружања и војне опреме.
„Најважније од свега је да наш војник на бојишту буде добро заштићен и да његови витални делови тела буду заштићени, а средства која сте данас видели пружају највећи могући степен заштите нашем војнику који је најмање једнак степену заштите сваког војника много савременијих и развијених земаља“, рекао је Диковић.
Он је истакао да средствима и опремом којом располаже војник, он може лако и брзо да уочи опасност, што је веома важно, а исто тако и да брзо на њу реагује.
Пројекат „1.500+“ обухвата наоружање и војну опрему из домаћег развоја, у које спада нова генерација стрељачког наоружања повећане ефикасности, која обухвата модуларне аутоматске пушке М17 6,5 x 39 мм / 7,62 x 39 мм, снајперске пушке репетирке М07 и полуаутоматске М91/16, далекометне снајперске пушке 12,7 мм М12 и тактички пиштољи Е3 9мм ПАРА — што су све производи „Застава оружја а.д. Крагујевац“ и РБГР 40мм, који производи „ППТ Наменска“.
Опрему чини и нова генерација муниције 6,5 x 39 мм ГРЕНДЕЛ и 7,62 x 54Р, као и нова генерација нишанских система за аутоматске пушке (оптички и рефлексни нишан) и оптоелектронски видео-нишан, као и осматрачко-нишанских монокулара и бинокулара за ноћна дејства.
Средства којима се јединице Војске Србије опремају у оквиру пројекта „1.500+“ су и савремени комплет заштитне балистичке и тактичке опреме, наоружана даљински управљана безпосадна платформа „Милош“, нова генерација осматрачких оптоелектронских система „МИП 1“ као и оклопна борбена возила „Лазар 3“.
Осим наведеног, пројекат „1500+“ обухвата и сет комуникационо-информатичке опреме са одговарајућим софтверима командно-информационог система, извиђачке беспилотне ваздухопловне платформе „Врабац“ и „Квадрокоптер“ и нова неборбена возила „Застава НТВ“.