У документима објављеним на сајту Комитета за оружане снаге Сената, буџетом се предвиђа издвајање 58 милиона долара „за мере као одговор на кршење Споразума од стране Русије, укључујући и програм истраживања и развоја копнене ракете средњег домета којом САД не би нарушавале Споразум“.
На тај начин, посланици дозвољавају, али не обавезују Пентагон да развије такву ракету, што само по себи не представља нарушавање Споразума о ликвидацији ракета малог и средњег домета.
Споразум је потписан у Вашингтону 1987. године и има неограничени карактер. Он забрањује странама да поседују балистичке копнене ракете и крстареће ракете са радијусом дејства од 500 до 5,5 хиљада километара.
Русија и САД су више пута оптуживали једна другу да развијају системе који крше Споразумр. У америчком Конгресу се често чују позиви на израду нацрта закона који би директно окривио Русију за кршење споразума и припремио терен за повлачење САД из њега на исти начин на који се Вашингтон повукао из Споразум о ПРО.
Пентагон, Стејт департмент и Национални савет за безбедност Беле куће и даље тврде да Споразум о ликвидацији ракета малог и средњег домета одговара интересима Сједињених Америчких Држава. САД нису званично покушавале да се повуку из овог договора.
Руска страна сматра да су чак и садашњи системи америчке противракетне одбране конструисани тако да могу да лансирају не само противракете већ и ударне крстареће ракете, које су забрањене Споразумом о ликвидацији ракета малог и средњег домета за распоређивање на копну.