Нацрт буџета „обезбеђује да мултиканални дистрибутери видео-програма, као што су провајдери кабловске и сателитске телевизије, неће имати обавезу да преносе видео-садржај са телевизијских станица ако је такав садржај у власништву, под контролом, или финансиран од стране Владе Русије“.
Осим тога, у нацрту се наводи да дистрибутери „не морају да буду у обавези да изнајмљују или на други начин стављају на располагање капацитете канала било ком лицу за пружање видео-програма који је у власништву, под контролом, или финансиран од стране Владе Русије“.
Аутори документа, очигледно, планирају да забране уговорне комерцијалне обавезе, које предвиђају укључивање руских телевизијских канала у пакете. Спутњик засад не располаже објашњењима одбора Сената.
У последње време Сједињене Америчке Државе покушавају максимално да закомпликују рад РТ, обавезујући руководство телевизије да се региструје као страни агент и организовањем процеса у Конгресу о наводном утицају преко друштвених мрежа на председничке изборе. Према речима главног и одговорног уредника РТ Маргарите Симоњан, телевизија ни у једној другој земљи не доживљава такав притисак као у САД. Руске власти су више пута изјављивале подршку РТ, а најављивале су и могућност да се против америчких медија уведу реципрочне мере.