Као први корак, француско-италијански конзорцијум ЕУРОСАМ и турске компаније размотриће систем заснован на ракетном систему САМП-Т који је произвео ЕУРОСАМ и утврдиће заједничке потребе трију земаља, преноси Ројтерс позивајући се на исте, неименоване изворе.
Извори у Министарству одбране Турске кажу да ће Турска, Француска и Италија ојачати сарадњу на пољу заједничке производње војних електронских система, софтвера и симулационих система и ратне опреме, као и ваздушних и ракетних одбрамбених система.
Писмо о намерама потписано је у Бриселу, где је турски министар одбране Нуретин Чаникли учествовао на састанку министара одбране НАТО-а.
Турска, која је чланица НАТО-а, изнела је план за куповину руских ракета земља—ваздух С-400, одлуку која је у неким западним престоницама виђена као презрив поступак према Алијанси, с обзиром на тензије са Москвом због Украјине и Сирије.
Споразум са Русијом изазива забринутост и због тога што то оружје не може бити део одбрамбеног система НАТО-а.
Турска, међутим, истовремено преговара са конзорцијумом ЕУРОСАМ, а генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је прошлог месеца да му је турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао да Анкара преговара о куповини ваздушних одбрамбених система од Француске и Италије, поред С-400.