Та средства су издвојена поред још 700 милијарди долара намењених директној заштити безбедности Сједињених Држава, што је чак више новца него што је иницијално захтевала администрација Доналда Трампа.
Забрана за руске ТВ канале?
Било је речи и о мерама заштите америчких грађана од утицаја трећих земаља које нису војне, међу којима је као главна претња наведена, наравно, Русија, па је између осталог предложено ограничење приступа руским ТВ програмима.
Оно неће бити спроведено у форми директне забране, већ ће локални оператери моћи без последица да раскидају уговоре с руским ТВ каналима.
„Оба дома Конгреса усвојила су одлуку у светлу кампање која се у Америци води против нас“, изјавила је Маргарита Симоњан, главна уредница РТ и Спутњика, и оценила да мере ограничења за руске медије „сустижу једна другу као лавина“.
„Од нас сада траже да се региструјемо као страни агенти. То може да повуче за собом ограничења која ће нам напросто онемогућити да радимо у Америци, и то је цена те много хваљене слободе говора, коју су смислили наши западни партнери, и коју су сада сами сахранили, уз фанфаре и музику. То је веома тужно. Ми све то нисмо започели, али можемо само да наслутимо како ће се све наставити. Верујем да ће Русија применити истоветне мере, које неће ићи у корист ни њима ни нама. Нема никакве сумње да су те одлуке политичке“, рекла је Симоњанова.
„Иницијатива за обуздавање“
Износ од 4,6 милијарди долара за борбу против руског утицаја Конгрес је наменио тзв. Европској иницијативи обуздавања, којом се пружа подршка савезницима из НАТО-а и јача европски одбрамбени систем.
Иван Коновалов из руског Центра за стратешку конјунктуру сматра да је све то део хибридног рата који Запад води против Русије.
„Очигледно да ће већи део новца бити потрошен на психолошке и медијске операције које су усмерене против Русије. То је део тзв. хибридног рата, који је веома популаран на Западу — операције које имају за циљ да представе Русију у негативном светлу. Осим тога, новац ће се трошити и на стварање позитивне медијске слике о америчким трупама које су размештене у Европи, посебно када је реч о јединицама које се налазе на руској граници“.
Јачање антируске хистерије
Коновалов не искључује ни могућност да ће део новца бити издвојен за логистичку подршку обавештајним центрима НАТО-а у Источној Европи.
„Што се тиче балтичких земаља, оне би могле да потроше средства за развој војне инфраструктуре и, наравно, за додатно јачање антируске хистерије“, каже он на крају разговора за Спутњик.
Чињеницу да Вашингтон за „обуздавање“ Русије издваја скоро 5 милијарди долара, а за борбу против ДАЕШ-а само 1,8 милијарди, аналитичари с којима смо разговарали не виде као неку новост, док су најновије мере Конгреса посланици Думе оценили као „нови непријатељски корак“.
Заменик спољнополитичког одбора Савета Федерације Владимир Џабаров изјавио је да верује ће Москва Вашингтону узвратити реципрочним мерама јер је, како каже, „постало неподношљиво трпети такву дрскост“.