У ексклузивној изјави за Спутњик Рилов тврди да је уопште и дошло до емисије великих количина рутинијума, адекватна обавештења би дошла и из других земаља, не само из Француске.
„Мислим да би европски стручњаци требало да провере у којој је европској земљи евентуално дошло до ослобађања радиоактивног материјала у таквим количинама да се облак стално појављује у Европи“, истакао је Рилов и додао да ниједна руска агенција није измерила висок ниво радијације на територији Русије.
Рилов је навео и да би Европа тим поводом могла да се обрати Међународној агенцији за нуклеарну енергију, иако се, како додаје, у овом случају не ради о цурењу радиоактивних материја, већ о цурењу лажних информација.
Подсетимо, француски Институт за нуклеарну безбедност (ИРСН) саопштио је да радиоактивни облак над Европом протеклих недеља наговештава да је дошло до несреће у нуклеарном објекту у Русији или Казахстану последње недеље септембра.
Убрзо затим званична Астана је одбацила све оптужбе по том питању, док је заменик Комитета за атомски и енергетски надзор и контролу Министарства енергетике Казахстана Тимур Жантикин прецизирао да казахстанске службе нису регистровале никакво цурење радиоактивне материје.