Порука немачког амбасадора у Србији Аксела Дитмана да је услов за столицу Србије у ЕУ — столица за Косово у УН, није изненађење за Вадима Трухачова, историчара са Руског државног хуманитарног универзитета. Он каже за Спутњик да, кад Немачка тражи столицу за Косово у УН, то није никакав нови „нож у леђа“ Србији.
„Берлин је још пре десет година преузео улогу главног полицајца на Балкану који треба да присили Србију да призна независност Косова. Ако би Немачка одустала од тога, то би значило да Берлин признаје да је његова политика након уједињавања две Немачке била потпуно погрешна. Да би дошло до преиспитивања ове политике, потребне су промене унутар немачких политичких елита. Осим тога, ова земља има још један адут: око милион Срба ради у Немачкој. У том смислу, када је реч о радним местима за Србе, Немачка нема алтернативу“.
На питање да ли би добар резултат Немачке левице и Алтернативе за Немачку могао да доведе до потпуне нормализације односа Берлина са Москвом, па самим тим и са Србијом, Трухачов одговара:
„Наравно да у неким европским земљама постоји мишљење да је Србија ’продужена рука‘ Москве. Међутим, Немачка, као, уосталом, и Аустрија, врло често имају различите приступе односима са Москвом и односима са Београдом. Када је реч о Алтернативи за Немачку и Левици, ове странке критикују балканску политику Берлина, али проблем је у томе што у следећих десет година ниједна од ових странака неће ући у владу. То јест, Левица апсолутно сигурно неће, а што се тиче АФД, све зависи од тога да ли ће ова странка успети да покаже бољи резултат на следећим изборима“.
Како истиче руски аналитичар, „што се тиче других политичких фактора, Хришћанско-социјална унија и Социјалдемократска партија Немачке имају примедбе на рачун политике Берлина на Балкану, а Хришћанско-демократска унија Немачке, Зелени и посебно Странка слободних демократа заузимају изричито проалбански став и подржавају независно Косово“.
„Пошто ће слободни демократи највероватније преузети спољнополитички ресор, тешко да Србију очекују неке добре вести из Берлина“, закључује Трухачов.