„Русију свим силама покушавају да увуку у само жариште украјинског посредничког рата (прокси рат), да би нас учинили једном од страна у сукобу“, наводи се у саопштењу сенаторове службе за медије.
Према његовим речима, циљ пробијања на руску територију највероватније је била шпијунажа.
„Ова верзија која се сада активно развија, јесте да велика брзина летелице омогућава да закључимо да планови украјинске стране нису подразумевали да га брзо детектујемо“, нагласио је Бондарјов.
Сенатор је објаснио да су радари којима су опремљене руске станице познати по својој високој осетљивости.
„Украјинци нису могли да не схватају да ћемо га приметити. Због тога постоји могућност да је овај дрон само мамац“, рекао је он.
Бондарев је подсетио да су такве методе широко користили Американци током Хладног рата.
Он није искључио могућност да би Сједињене Америчке Државе могле бити укључене у овај случај.
„Нисам склон да видим ’руку Стејт департмента‘ у свим дејствима трећих земаља. Али ова варијанта, ако се односи на земље зависне од САД, не може се искључити. Русију покушавају свим силама увуку у жариште украјинског прокси-рата, да нас учине једном од страна у сукобу. Неопходно је адекватно реаговати, али никако не брзати“, истакао је Бондарјов.
Друга верзија која се разматра је да се беспилотна летелица можда користила за шпијунажу.
Украјински дрон примећен је на територији Русије у ноћи 12. новембра. Њега је детектовао радар у аутоматском режиму, након чега је дао одговарајући сигнал о неусаглашеном преласку дрона украјинско-руске границе Брјанској области, пренео је портал „Дни.ру“.
Према подацима портала, беспилотна летелица покушала је да пресече границу Русије и није била примећена због велике брзине од 130 км/ч.