„Покренућу питање интервенције, како се развијала дезинформација, манипулацијe око референдума и каснијим догађајима у Каталонији“, истакао је министар.
Према његовим речима, шпанска влада је „доказала“ да је из Русије и других земаља био фреквентан интернет саобраћај.
Дастис је раније изјавио да „постоји довољно доказа“ да „руски хакери“ покушавају да дестабилишу ситуацију у Шпанији и Европској унији уопште. Међутим, он их није навео.
Последњих неколико недеља неки шпански медији објавили су низ материјала у којима је један број руских медија, укључујући телевизију РТ и агенцију Спутњик, оптужен за необјективно покривање кризе у Каталонији и коришћење налога на друштвеним мрежама за стварање негативне слике о Шпанији.
Руска амбасада у Шпанији осудила је тврдње о мешању Москве на ситуацију у Каталонији. Кремљ је саопштио да сматрају да је каталонска криза искључиво унутрашња ствар Шпаније.
У петак су три министра шпанске владе изјавила да је велики број саопштења на друштвеним мрежама за подршку каталонских присталица независности са територије Русије. Притом, како је нагласила шпанска министарка одбране Марија Долорес де Коспедал, влада нема податке да руске власти имају неке везе са овим саопштењима.