Током посете седишту НАТО-а у Бриселу, српски председник ће учествовати и на састанку Северноатлантског савета.
Пред Вучићеву посету дипломатски извори Танјуга у Бриселу наводе да између Србије и Алијансе нема „горућих питања“, те да је реч о састанку у оквиру „континуиране сарадње на највишем нивоу“.
Према проценама у Бриселу, очекује се да ће Вучић и Столтенберг да наставе разговоре о даљим заједничким изазовима, али и потенцијалима сарадње између НАТО-а и Србије.
Поред партнерске сарадње Србије и НАТО-а, очекује се да ће теме разговора председника Вучића са генералним секретаром Алијансе и 29 амбасадора земаља-чланица бити и ситуација у региону, унутрашње реформе у Србији, као и односи Београда са Москвом.
Очекује се и да ће се констатовати задовољство постигнуто у оквиру четири тачке које су договорене током претходног састанка Вучића и Столтенберга у Бриселу, одржаног новембра 2016. године.
Прва од њих се односи на вежбу у организацији НАТО-а у циљу припрема за реаговање у ванредним ситуацијама, која би 2018. године требало да се одржи у Србији.
У међувремену, Србија је у сарадњи са НАТО-ом радила на подизању капацитета за отклањање неексплодираних убојних средстава и дала допринос у обуци ирачких официра у области војне медицине.
Још једна од тема о којој се тада разговарало и где је, према изворима Танјуга у Бриселу, постигнут напредак јесте нормализација ваздушног простора у региону, конкретно доњег слоја ваздушног саобраћаја изнад Косова и Метохије, чија ће релаксације довести до нормализација цивилног ваздушног саобраћаја изнад простора те покрајине.
Током претходног састанка генералног секретара НАТО-а са Александром Вучићем, Столтенберг је поновио став да Северноатлантска алијанса поштује суверену одлуку Србије о војној неутралности.
Он је тада оценио да је Србија извозник стабилности у региону.
„Србија је у срцу Балкана, што је срце Европе. Она доприноси на различите начине регионалној и националној стабилности“, поручио је Столтенберг.
Председник Србије у више наврата је наглашавао да Србије јесте војно неутрална и да то остаје, али да жели сарадњу са НАТО-ом у циљу мира и стабилности у региону, што је, према Вучићевим речима, предуслов за даљи економски напредак Србије.
У делегацији Србије поред председника Вучића биће и министра одбране Александар Вулин, сазнаје Танјуг у Бриселу.