Бурно је реаговао председник Српске Милорад Додик који поручује да је Бакир Изетбеговић српски непријатељ број један.
„Ударио је на Србију, ударио је на питање њеног територијалног интегритета, држи лекције о унутрашњим односима. Ердоган је недавно био у Санџаку, па није то рекао, а Бакир Изетбеговић то говори из Сарајева. Напао би Републику Српску, па он је наш непријатељ број један. Српски непријатељ број један је Бакир Изетбеговић“, каже председник Српске.
Он додаје да БиХ неће признати Косово, шта год Изетбеговић рекао и покушао да уради, јер то да ли ће БиХ признати Косово и Метохију зависи од Републике Српске.
Став председника Српске дели и политиколог из Бањалуке, Анђелко Козомара. Он за Спутњик каже да Бакир Изетбеговић није озбиљна политичка фигура која би требало да доноси било какве одлуке у име целе Босне и Херцеговине.
„За све одлуке које се односе на спољну политику потребан је консензус сва три конститутивна народа, дакле његова претња више делује као уцена Србији, да би она можда дала неку аутономију Санџаку или нека већа права него што по Уставу Србије припадају Бошњацима у Санџаку. Дакле, о признању Косова нема ни говора, све док се Срби са тим не сложе“, каже Козомара.
Он додаје да изјавама Бакира Изетбеговића не треба придавати велики значај, зато што му је нарушен углед у његовом народу, а поготово у његовој странци, СДА, која се цепа на више фракција.
„Он сада, десет месеци пред изборе у БиХ, покушава да поправи свој озбиљно уздрман рејтинг. У ту сврху је и претња да ће признати Косово, да ће онемогућити самосталност Републике Српске, ако не мирним путем, онда војном силом“, истиче Козомара.
Аналитичар Стевица Деђански за Спутњик каже да се изјава Бакира Изетбеговића о признању Косова од стране БиХ може тумачити по принципу – што је баби мило, то јој се и снило. Јасно је да се то не може десити без сагласности Републике Српске, каже он.
„Уверен сам да ко год да су представници Српске, из које год да су странке, неће одступити од тог става, јединствени су по питању одбране српских националних интереса. Ово што ради Изетбеговић само показује да шта год ми радили, колико год се трудили као држава или Влада Србије или Републике Српске, немамо могућност да утичемо на њихову антисрпску политику. То се показује сваког месеца, на сваком примеру који је могућ, треба да прекинемо да гајимо илузије да ће се то променити“, каже Деђански.
Он додаје да постоје два разлога због којих Изетбеговић поново покреће ратоборну реторику, а први је покушај да таквим изјавама поврати своје бирачко тело.
„После доласка Ердогана у Србију очигледно је да више немају подршку за било какву ратнохушкачку политику што се тиче те стране на коју су се ослањали. Дурга опција је да Бакир покушава да тврди пазар, да нешто покушава да испослује у преговорима са Вучићем, у односу на Додика. Мислим да му тактика није баш паметна, да је провидна и да неће постићи циљ, само ће направити већи раздор међу народима“, закључује Деђански.
Изетбеговићев саветник тврди да је бошњачки лидер рекао да се нада да ће признати Косово, а не да ће га заиста признати.
Међутим, министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић оцењује ипак да такве изјаве нису добре вести за регион и очекује да председник Србије Александар Вучић сазове седницу Савета за националну безбедност у наредних 48 сати, поводом изјаве Изетбеговића.