Шремс је тужио ирску подружницу „Фејсбука“ аустријском суду због наводних кршења различитих права, укључујући и праћење корисничких података и укључивање у програм ПРИСМ надзора Америчке агенције за националну безбедност, пише „Франс 24“.
Он је такође поднео тужбе у име седам других корисника Фејсбука из Аустрије, Немачке и Индије. „Фејсбук“ је оспорио надлежност аустријских судова у предмету, тврдећи да су професионалне активности на његовом профилу на Фејсбуку указале на то да се више не ради о приватном кориснику.
Генерални заступник Европског суда правде износећи правно мишљење рекао је да Шремс „може да се ослони на свој кориснички статус како би тужио ’Фејсбук Ирска‘ пред аустријским судовима“.
„Међутим, господин Шремс се не може ослонити на свој кориснички статус у погледу пуномоћја које су му дали други корисници.“
Ставови адвоката у ЕУ су најчешће, али не увек, подржани коначним одлукама судија Европског суда правде.
Врховни суд Аустрије је то питање проследио Европском суду правде након што је Шремсова тужба првобитно одбачена, а затим прихваћена од стране судова у тој земљи.
„Фејсбук“ је поздравио резултате колективне тужбе.
„Данашње мишљење је у складу са одлукама два суда да се тужбе господина Шремса не могу наставити у име других корисника пред аустријским судовима“, рекао је портпарол „Фејсбука“ у саопштењу АФП-у.
Шремс је такође тужио ирског регулатора за заштиту података о преносу личних информација од стране „Фејсбука“ из Европе у Сједињене Државе у посебном случају који Европски суд правде још разматра.