Наиме, владајућа странка Зимбабвеа ЗАНУ-ПФ објавила је на Твитеру тврдњу да је Емерсон Мнангагва, бивши потпредседник, постављен за привременог председника државе уместо Мугабеа, којег заједно са супругом Грејс војска држи у притвору. Такође, твитови са налога омладинског крила владајуће странке сугеришу да је овај део странке ЗАНУ-ПФ, иначе близак Мугабеовој супрузи, стао на страну војске.
Од дактилографкиње до прве даме
Грејс Маруфу рођена је 23. јула 1965. године у Бенонију, у Јужноафричкој Републици. Пре него што је постала прва дама Зимбабвеа, била је удата за Стенлија Гореразу, војног пилота са којим је 1984. године добила сина Расела. Грејс је била секретарица председника Мугабеа (нешто као Даворјанка Јосипу Брозу Титу) у време када је његова прва супруга Сали била тешко болесна. Кажу да није одолела Мугабеовом шарму, упркос томе што је старији од ње 41 годину. Постала је његова љубавница и родила му двоје деце, Бону и Роберта Питера Јуниора док је председник још био у браку.
Мугабеова супруга је умрла 1992. године. Грејс се развела од Гореразе и 1996. године на спектакуларној церемонији постала супруга председника Роберта Мугабеа. Венчању су присуствовали Нелсон Мендела и други афрички лидери. Годину дана након венчања Грејс је Мугабеу родила треће дете — Чатунгу.
„Гучи Грејс“
За разлику од прве Мугабеове супруге коју је народ Зимбабвеа обожавао, Грејс није успела да у тој мери придобије наклоност широких маса. Упркос томе што је била позната по добротворном раду и бризи о сирочићима, Грејс је била на мети критика да немилице троши новац на шопинг, иако је њен супруг на челу земље чија економија последњих година рапидно пропада. Прозвали су је „Гучи Грејс“, а прича се да је једном приликом платила више од милиона долара за прстен са дијамантом од сто карата.
Споран докторат
Грејс Мугабе није крила своје политичке амбиције и 2014. године дошла је на чело женског крила владајуће партије ЗАНУ-ПФ. Исте године добила је звање доктора социологије на Универзитету Зимбабвеа, само два месеца након што је уписала факултет, а кажу да дисертацију није одбранила и да јој је докторат био потребан само за политички напредак. Један је од најчвршћих ослонаца свом супругу и велики поборник његовог режима. Почетком године изјавила је да би Мугабе, на наредним председничким изборима 2018. године, „чак и мртав освојио гласове“. Међутим, такође није крила да нема ништа против да Мугабеа замени на председничкој функцији. „Зашто да не? Зар нисам Зимбабвеанка?“, рекла је Грејс Мугабе пре три године.
Немилосрдан противник
Од прве даме познате по страсти за шопингом и добротворном раду, Грејс Мугабе постала је озбиљна политичка фигура у владајућој партији. Бритког језика и темпераментна, кажу да је немилосрдно уклањала политичке противнике и све оне са аспирацијама да њеног супруга замене на челу шефа државе, били они мушкарци или жене.
Медији наводе да је управо Грејс стајала иза смене 75-годишњег Мнангагве, који је био потпредседник Зимбабвеа док га влада није сменила због „исказивања нелојалности“. Грејс је од Мугабеа тражила смену Мнангагве кога је, према тврдњама медија, видела као највећег противника у борби за председничку фотељу. Претходно је 2014.године била иза смене Џојс Муђуру, потпредседнице и потенцијалне наследнице Мугабеа.
Грејс Мугабе нашла се на мети критика и због жеље да искористи дипломатски имунитет када је била оптужена да је претукла 20-годишњу манекенку. Прича се да је манекенку са још две девојке затекла у хотелској соби са својим синовима. Као фурија је, кажу, улетела у собу, дохватила кабл телевизора и физички напала манекенку. Грејс је касније тврдила да сумња да неко планира да јој убије сина.
У јулу ове године прва дама Зимбабвеа затражила је од супруга да именује свог наследника. Као и њен супруг, Грејс Мугабе је под санкцијама ЕУ и САД, због своје улоге у Мугабеовом режиму.