Гостујући у емисији Упитник на РТС, Додик је синоћ рекао да та интервенција губи на снази и да није иста као пре пет или десет година.
Срби су, каже, прихватили Дејтон и наметнута решења, али никад нису желели да буду у тој држави.
Говорећи о референдуму о независности РС и томе шта би се десило ако би иницијатива за независност добила већинску подршку, Додик је рекао да Српска има све елементе да функционише као држава:
„Има територију, народ који то хоће, извршну власт, добре регионалне односе“.
„Најбоље и за Бошњаке је да се разиђемо. Монструм од БиХ не може да функционише“, сматра Додик.
То је, сматра, могуће спровести без ратних сукоба.
„Губимо време заједно, РС ништа није имала од БиХ, ниједна одлука за нас ње била корисна осим укидања виза, а то би нас задесило и да смо и у другој државној организацији. Ниједна одлука нам није користила, запостављени смо, нежељени од међународног фактора“, рекао је Додик.
Додик је рекао и да се сви боје референдума. Некада, каже, реч референдум није смела ни да се спомене. И сви се, додаје, питају — а шта после.
„Шта је логичније од народног интереса. Зашто се нарогуше и жесто се боје референдума. Дан после ће бити независна РС, ако је референдум о статусу. Дан после настављамо да живимо у некој новој организацији“, казао је Додик.
Председник РС је поновио и да би отцепио Српску кад би то било могуће да „не падне ниједна глава“.
Уверен је, каже, да ће РС као независна држава „нама упасти у руке, а на нама је само да обезбедимо да она функционише“.
Упитан да појасни шта значи „пасти у руке“, Додик каже да ће доћи време за прекрајање граница без ратних сукоба.
А на питање како би на то реаговала Србија која поштује територијални интегритет БиХ, Додик објашњава да Београд поштује Дејтонски споразум, који подразумева Устав БиХ, али је он битно нарушен.
„Србија ће увек рећи да ће поштовати сваку одлуку која буде донета у оквиру БиХ“, казао је Додик.
Говорећи о односима у БиХ, Додик је рекао да Хрвати треба да имају ентитет јер су им многа права угрожена, те да је о томе већ разговарао са хрватским чланом Председништва БиХ, актуелним председавајућим, Драганом Човићем.