Савет безбедности је вечерас требало да разматра два нацрта резолуције о продужавању рада мисије – амерички и руски. Стални представник Русије при УН Василиј Небензја је, међутим, саопштио на седници да повлачи свој нацрт, пошто се чланови Савета безбедности нису сложили да гласају о њему после америчког нацрта.
Након тога на гласање је поднет нацрт резолуције САД. Документ је добио подршку 11 земаља, а против су биле Русија (стална чланица Савета безбедности УН) и Боливија. Кина и Египат су се суздржали од гласања.
Мандат Заједничког механизма истраге о употреби хемијског наоружања у Сирији истиче сутра.
Задатак америчког нацрта резолуције о Заједничком механизму истраге био је да доведе у сумњу улогу Русије у политичком решавању кризе у Сирији, изјавио је Василиј Небензја.
Он је додао да ће Русија поново поднети свој нацрт резолуције на гласање у Савету безбедности.
Стална представница САД при УН Ники Хејли је изјавила да је Русија убила мисију УН-ОЗХО за истраживање хемијских напада у Сирији.
„Русија је убила заједнички механизам истраге, који има огромну подршку овог савета. Уништивши наше могућности да утврдимо ко је извео нападе, Русија је уништила наше могућности да спречимо будуће нападе“, рекла је Хејлијева.
Председник САД Доналд Трамп позвао је раније данас Савет безбедности УН да гласа за продужавање мандата Заједничког механизма за истрагу о хемијским напада у Сирији, како би се спречили „Асадови напади хемијским оружјем“ у будућности.
„Неопходно је да сви у Савету безбедности УН гласају за продужавање Заједничког механизма у Сирији, како би се осигурало да режим (председника Сирије Башара) Асада више никада не почини масовна убиства уз коришћење хемијског оружја“, написао је Трамп на свом Твитеру.
Шефови спољнополитичких ресора Француске, Немачке, Велике Британије и САД раније су дали заједничку изјаву у којој су подржали рад мехнаизма УН-ОЗХО (Организације за забрану хемијског оружја) у Сирији.
САД и Русија поднеле су Савету безбедности УН два различита нацрта резолуције о обнављању рада Заједничког механизма. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао је да је амерички нацрт неприхватљив и да нема шансе да буде усвојен.