„Србија се прикључила Партнерству за мир, јер Србија је то желела и имала је корист од тога. Србија обликује природу тог партнерства и то је индивидуални акциони план партнерства“, казао је Скот на 5. Београдској НАТО недељи.
Према његовим речима, потребна је рационална дебата о сарадњи Србије и НАТО-а.
Генерал пуковник Бенџамин Хоџинс из Војске САД за Европу каже да су мир и стабилност на Западном Балкану стратешки интерес САД и НАТО-а.
Он је рекао да није у интересу САД да било који део Европе изолује од остатка континента, а наглашава да несигурност овог региона има утицаја на целу Европу.
Хоџинс је задовољан што ће бити одржана заједничка вежба америчке и српске копнене војске, наводећи да српска војска има „традицију храбрости и ратничког умећа“.
Вршилац дужности помоћника министра спољних послова за безбедносну политику Бранимир Филиповић рекао је да је Министарство спољних послова отворено за сарадњу са невладиним организацијама како би државна политика у области спољних послова била јасно предочена широј јавности.
Данашње окупљање, сматра, коинцидира са јуче реализованом посетом председника Републике Србије Александра Вучића седишту НАТО-а и разговором који је имао са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом.
Он сматра да су том посетом још једном веома јасно потврђене интензивна динамика успешног политичког дијалога на највишем нивоу и разноврсност практичне сарадње, што доприноси бољем разумевању две стране у јачању мира и стабилности у региону, што је заједнички интерес Србије и Алијансе.
„Стратешко опредељење Србије за ЕУ веома је јасно. Такве амбиције имају сви у региону који још нису постали чланице ЕУ и Србија то снажно подржава, уз симпатије за сваки напредак који наши регионални партнери постигну. Србија активно учествује у концептима безбедности и одбрамбене политике ЕУ и тражи простор да тим политикама допринесе“, рекао је Филиповић.
Према његовим речима, Србија не чека да то буде њена обавеза када једном постане чланица ЕУ, већ делује проактивно и сматра да је безбедност област која не пита за границе или чланство, те да је Србији управо место међу породицама европских народа.
Он је рекао да је сарадња Србије и НАТО-а транспарентна и да је важна тачка спољне политике Србије.
„Србија је војно неутрална, што не значи њену изолацију и самодовољност, већ она има активну улогу партнера у односу са НАТО-ом“, рекао је Филиповић.