Стране обавештајне службе у Србији појачале су активности, каже српски министар унутрашњих послова Небојша Стефановић у интервјуу „Вечерњим новостима“, а тај лист сазнаје да су обавештајне службе Сједињених Држава и Велике Британије своје присуство појачале преко, како кажу, кључних експонената — македонских и хрватских агената.
Њихово деловање је, пишу „Новости“, усмерено на, како се каже, релевантне друштвене структуре, као што су Српска академија наука и уметности и Српска православна црква, и за циљ имају стварање нејединства око питања Косова и Метохије. У фокусу интересовања страних агената је и сарадња Србије са Русијом и Кином.
За професора Факултета безбедности Милана Мијалковског, активност страних обавештајних служби у Србији није новост.
„Србија је под веома агресивном обавештајном, и не само обавештајном, него прилично субверзивном делатношћу страних обавештајних служби од 1990, па све до данас, а претпостављам да ће то бити и у наредном периоду“, каже Мијалковски.
Мање-више је познато колико је српски народ имао жртава у ратовима деведесетих, међутим, још нико није истраживао колико је Србија штете претрпела од, како каже, обавештајно-субверзивне делатности страних обавештајних служби.
„По мом мишљењу, посредством агената од утицаја у Србији стране службе су оствариле много већа разарања српског националног бића него оружана дејства непријатеља. Тако да, ако каже да су сада појачале своје активности, могуће је да су наше службе откриле да нешто мало јаче раде, али постоји један континуитет и они сада иду на то да својим већ раније оствареним везама, мислим на политичку агентуру у институцијама Србије, али и у невладином сектору, поведу једну синхронизовану кампању у смислу да се одобрава или да се ствара клима да Србија мора да призна лажну државу Косово“, објашњава Мијалковски.
Србија, према таквој кампањи, мора да призна независност Косова у што краћем року, јер то наводно спречава европски пут Србије. Активности страних обавештајних служби према институцијама попут САНУ или СПЦ имају управо тај циљ, каже Мијалковски.
Према мишљењу Мијалковског, све обавештајне службе српских суседа делују агресивно према Србији, укључујући и обавештајну службу терористичке Ослободилачке војске Косова, која је, како каже, реформисана, а никада није укинута.
Мијалковски би, како каже, волео да се неко због обавештајне делатности против Србије процесира. У Србији је у последњих неколико година било свега неколико случајева хапшења због шпијунаже, наводи Мијалковски и додаје да ниједан страни дипломата није проглашен за непожељног, што значи да се не баве шпијунском делатношћу. Ако је тако, то значи да, каже Мијалковски, не држи воду прича о појачаном дејству страних служби.
„Свака појачана шпијунажа подразумева аутоматско хапшење и процесирање, дакле онемогућавање и пресецање обавештајно-субверзивних делатности страних служби, ми то у Србији засад немамо. Зашто се то не ради? Да ли зато да се не замерамо или зато што не желе да одговарају на провокације, не знам, али тога нема. Само се констатује, а они иду даље“, закључује Мијалковски.