Амерички медији наводе да је Трамп питао Корејца: „Зар баш морате да се уједините?“. Питање се, наравно, односило на Северну Кореју.
Међутим, оно што Трамп изгледа не зна је чињеница да Корејци то питање сматрају неукусним и нелагодним, поготово они који су остали раздвојени након Корејског рата. Да ствар буде још гора за Трампа, управо је Мун дете избеглица из Северне Кореје које су педесетих година прошлог века побегле на југ и добар део породице оставиле на северу.
Амерички председник има среће што председник Мун није злопамтило, вероватно је и сам свестан да Трампу познавање историје није јача страна, па му на крају није ни замерио на питању, пише „Вашингон пост“.
Штавише, Мун је то искористио као прилику да едукује Трампа о историји корејског конфликта и раздвојености бројних породица.
„Питање: ’Зар морате да се уједините?‘ упућено члану раздвојене породице може да буде веома штетно и болно. То вам је исто као да вас нетко пита: ’Да ли желите да видите своје дете или не?‘. Знам да то питање звучи бенигно и једноставно, али у Кореји то се једноставно не пита. То сви знају. Али можда је и добро да је Трамп то питао, будући да смо добили одличну прилику да му објаснимо шта за нас значи уједињење“, рекла је за „Вашингтон пост“ Чу Ми Ае, лидерка владајуће Демократске странке, која је америчким новинарима детаљно и искрено препричала анегдоте са Трампом.
Мун је госпођи Чу пренео цео разговор са Трампом дан након сусрета са њим. Председник Јужне Кореје објаснио је Трампу да осећа велику обавезу да помогне људима који су остали у Северној Кореји.
„Вашингтон пост“ наводи да је заправо немогуће сазнати зашто је уопште Трамп поставио питање о уједињењу, али, у сваком случају, након часа историје из уста председника Муна, амерички председник је само изговорио: „Океј, што могу да учиним за Кореју?“
У том тренутку Мун је одлучио да искористи прилику. Објаснио је Трампу да Јужна Кореја следеће године организује Зимске олимпијске игре, али да га је страх како ће то изгледати с обзиром на нестабилности на Корејском полуострву. Трамп му је обећао да ће се лично побринути да што више промовише игре у Пјонгчангу.
„Вашингтон пост“ наводи да је комуникација била прилично необична за председничке стандарде, али кад је Трамп у питању, то више није изненађење. Међутим, оно што изненађује су речи страних дипломата који тврде да је Трамп све више заинтересован за спољну политику, да жели што више да буде у току, да упознаје људе… Такође наводе да на тим састанцима поставља бројна питања, тражи савете од искуснијих, занима се за актуелну ситуацију и на крају нуди своју помоћ. Мун се очигледно врло добро припремио за Трампа, дао му је лекцију из историје и на крају тражио малу услугу.