„Ја саветујем председника, а он ми говори шта треба да се ради. Ако је то незаконито, шта мислите, шта ће се догодити? Рећи ћу: ’Господине председниче, то је незаконито‘. Шта мислите шта ће он тада учинити? Питаће: ’А шта би било законито?‘. И ми ћемо да изнесемо варијанте, предложићемо комбинације разних могућих одговора на било коју ситуацију. Тако то функционише“, изјавио је Хајтен на форму о међународној безбедности у канадском Халифаксу, а пренео телевизијски канал Си-Би-Ес.
Хајтен је рекао да је деценијама проучавао законодавство у области оружаних сукоба. Генерал је нагласио да постоји читав низ аспеката на основу којих се утврђује да ли је војна одлука законита.
Потребно је утврдити колико је војни одговор неопходан и пропорционалан, да ли изазива непотребна страдања људи и слично, објаснио је Хајтен.
„Ако неко испуни незакониту наредбу, отићи ће у затвор. Може бити осуђен на затвор до краја живота“, рекао је Хајтен.
Политички противници председника САД Доналда Трампа пре и после избора покретали су питање о томе да ли је Трамп способан да буде врховни командант и да доноси одлуку о нуклеарном нападу.
Страхови у вези с Трампом појачали су се након размене претњи Трампа и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна. Трамп је обећао да ће на Северну Кореју бацити „ватру и бес“ и да ће потпуно уништити ту земљу уколико то буде било потребно.
Конгрес САД сада разматра законодавство у овој области. У складу с важећим законима, председник САД може да донесе одлуку о нуклеарном нападу сам.