„Позивамо америчке власти да зауставе праксу ограничавања слободе штампе према руским медијима. Такође упозоравамо и на наметање индивидуалних ограничења нашим новинарима у Сједињеним Америчким Државама“, наводи се у саопштењу.
Раније је партнерска компанија Спутњика „Reston translator“ регистрована у Министарству правде САД као страни агент. Притом сâм Спутњик, који сарађује са многим компанијама по целом свету, нема овај статус у Сједињеним Америчким Државама јер америчке власти то нису захтевале.
Амбасада Русије назвала је ове акције наставком политике притиска на руске медије. „Очигледно сада покушавају да застраше америчке комерцијалне структуре које раде са нашим медијским ресурсима“, истиче се у саопштењу.
Амбасада је навела да заоштравање борбе на информационом пољу не одговара интересима руско-америчке сарадње. „Усмерени смо на развој потпуни узајамно корисни дијалог са америчким колегама. Наставићемо да се максимално трудимо да спречимо противнике побољшања наших односа у САД да победе“, наводи се у саопштењу Амбасаде.
Министарство правде САД ставило је телевизију „РТ Америка“ на списак страних агената по Закону о страним агенцијама из 1938. године, док многи други страни државни медији као што су британски Би-Би-Си, кинески Си-Си-Ти-Ви, француска телевизија „Франс 24“, немачка радио-станица „Дојче веле“, нису регистровани као такви. Главна и одговорна уредница РТ и Спутњика Маргарита Симоњан изјавила је да је телевизија бирала између регистрације и кривичног дела и у вези са тим честитала „америчкој слободи говора и свима који у њу још увек верују“.