„Логистика се често посматра као нешто досадно, али без ње производи не долазе до супермаркета, а НАТО трупе без ње, такође, не могу да стигну до свог одредишта“, пише колумниста „Франкфуртер алгемајне цајтунга“ Елизабет Брав.
„Несметано и слободно премештање трупа у Европи је од великог стратешког значаја“, изјавио је командант америчких снага у Европи Бен Хоџиз. „Морамо да се крећемо брзо или брже од руских трупа. Тада ће у ванредним ситуацијама политичари имати више алтернатива него, на пример, рат за ослобођење Балтика“, додао је Хоџиз.
Како пише ауторка чланка, у доба Хладног рата трупе НАТО-а изводиле су велике вежбе у Европи, током којих су војници прелазили велика растојања. Команданти су тачно знали коју тежину су могле издрже одређене улице и мостови, који су тунели били на располагању за пролаз тенкова и тако даље. Данас то дефинитивно нико не зна. „Батаљон НАТО-а у балтичким земљама и Пољској је сигнал, али не и застрашивање. За застрашивање је неопходан план мобилизације“, истакао је пензионисани британски генерал Ричард Баронс.
Током деведесетих година НАТО је престао да прикупља податке о инфраструктури у Европи, а данас поново почиње то да ради. Међутим, то би требало да се ради много брже да би се извршио неопходан ремонт. НАТО такође заостаје за Русијом по броју вежби: од почетка 2015. године Москва их је одржавала три пута чешће од Алијансе, тврди ауторка.
Пред НАТО-ом је много изазова, а логистика међу њима је одлучујући изазов. „Мостови, железнице и бирократија су Ахилова пета трупа НАТО-а“, наглашава ауторка текста. На пример, данас војне колоне Алијансе морају да пријаве свој долазак 10 дана раније. Осим тога, на граници царинска контрола прегледа све документе. „У случају директног напада, све бирократске препреке одмах нестају, али без поуздане инфраструктуре, трупе НАТО-а неће се кретати брже од добављача јабука. А без сталних војних вежби, настаће хаос“, пише Бравова.
Управо због тога ЕУ активно разматра план за стварање „шенгенске зоне НАТО-а“, захваљујући којој би трупе могле да се крећу једнако брзо „као европски туристи“. „Противник неће чекати преговоре НАТО-а и ЕУ. Руси најбоље знају како стоји ствар са могућностима премештања и борбеном способношћу наших трупа“, закључује новинарка немачког листа.