„Ради се о подацима о укупно 30 научника и војнокомандујућих. Осуђени агент се редовно сусретао са 8 и више агената Мосада, одавао је информације у замену за новац и потом добио дозволу да живи у Шведској“, објаснио је тужилац.
Који су крајњи циљеви Мосада и зашто се меша у нуклеарни програм Ирана, говори за Спутњик Емад Абшенас, ирански политиколог и експерт за Блиски исток:
„Није тајна да Иран води информациони рат против неколико држава, укључујући Израел. Наравно да специјалне службе Ирана помно прате и контролишу све како би нашли израелске шпијуне. Важније од нуклеарног програма су људи, научници и сви они који су укључени у развој овог дела технологија. Без обзира на то што је Иран потписао споразум о нуклеарном програму према којем неће развијати нуклеарно оружје, он се није одрекао својих технологија за цивилну намену“.
Ирански политиколог додаје да су управо „мозгови“, односно војни стручњаци и научници, заправо најважније оружје Техерана. Јасно је, додаје наш саговорник, да САД када желе да униште неку земљу, прво циљају на научнике, као што је био случај са Ираком и Либијом. „Неке научнике намаме да се преселе у Америку, а неке једноставно ликвидирају“, каже Абшенас.
Владимир Месамед, оријенталиста и стручњак за Иран, професор на Јеврејском универзитету у Јерусалиму, подсетио је у изјави за Спутњик да Израел свакако никад не пропусти шансу да науди постојећем споразуму према којем се Иран обавезао да неће развијати нуклеарно оружје.
„Израел никада није порицао, али ни потврдио оптужбе које се тичу убистава иранских научника који раде у области нуклеарне енергетике. Израел се увек трудио да нађе пут како би подрио нуклеарни програм Ирана. Чак и у Бечкој конвенцији, која је потписана пре неколико година, нема конкретне одредбе која Техерану у потпуности забрањује развој нуклеарног програма“, закључује Месамед.
Ирански стручњак, доктор Бархани, политички експерт за питања Блиског истока, сматра да Иран ипак има довољно могућности да се заштити.
„Државе у региону би требало да буду спремне, јер је дугорочним плановима Израела предвиђена политика која укључује терор и уништавање противника по сваку цену. Посебно је велика опасност за оне државе које Израелу пружају највећи отпор. Државе региона, у том смислу и Иран, предвиделе су читав низ мера како би смањиле опасност која прети из Израела, а један од аспеката је и регионална сарадња“, закључује ирански стручњак.