Новине наводе да је ФБИ у јулу 2016. године добио први део пакета материјала из овог случаја, а остатак током председничке кампање. На тај начин Биро је имао више од годину дана за проучавање докумената.
У августу 2017. године одбор за обавештајне послове Представничког дома америчког Конгреса захтевао је од ФБИ и Министарства правде извештај о основаности информација наведених у досијеу. Како су саопштили саговорници листа, стручњаци агенције су изјавили да „нису успели да утврде поузданост оптужби за заверу између руске владе и Трампове кампање“.
Раније је лист „Њујорк тајмс“ писао да су се присталице Демократске партије САД и противници Трампа међу републиканцима 2015. године, када је милијардер био председнички кандидат, обратили фирми за истраживање „Фјужон џи-пи-ес“ како би о њему израдили досије у ком би биле наведене његове слабости и скандали повезани са бизнисом.
У јуну 2016. године „Фјужон џи-пи-ес“ је ангажовао бившег британског агента МИ-6 Кристофера Стила. У анонимном документу састављеном након тога потврђено је да „руски агенти“ имају компромитујуће информације о Трампу. Овај материјал објавио је „Базфид“. Досије је изазвао противречне реакције. Сајт који је објавио документ ограђивао се од садржаја, а Бела кућа је категорички демантовала тврдње аутора.
ФБИ и Конгрес САД воде истрагу о мешању Русије у изборе у САД, као и о наводним везама председника Доналда Трампа са Русијом, које негирају како у Белој кући, тако и у Кремљу. Специјални тужилац за истрагу је бивши шеф ФБИ Роберт Милер. Русија је више пута одбацивала оптужбе да је покушавала да утиче на изборе у САД, а Москва их је назвала „апсолутно неоснованим“.