Према званичним статистикама Црна Гора, Албанија, Јерменија и Азербејџан налазе се у самом врху свјетских земаља са највећим дисбалансом дјеце мушког и женског пола, а неке процјене говоре да у Црној Гори већ сада има око 3.000 жена мање него што би требало.
Ову драматичну чињеницу можда најбоље описују подаци Завода за статистику Црне Горе, према којима се у последњих двадесет година на 109 рођених дјечака у просјеку годишње рађа само 100 дјевојчица, док је природан омјер обично 102 или 103 дјечака на 100 дјевојчица.
Амерички институт за истраживање популације процијенио је да се у периоду 2000–2014. године у Црној Гори годишње намјерно абортира око 50 дјевојчица.
На данашњем скупу у Подгорици окупљени су у знак протеста и упозорења држали розе свијеће, а организовано је и потписивање петиције која ће на крају бити поднијета Влади са циљем да се крене у решавање овог проблема.
Организатори су такође у Студентском парку открили спомен-плочу симболично посвећену „Нежељеној“, у знак сјећања на све дјевојчице којима је ускраћена прилика за живот.
„Нека ова плоча обиљежи крај система вриједности који дискриминише дјевојчице“, казала је том приликом Маја Раичевић, директорка Центра за женска права.
На скупу су присуствовали бројни представници цивилног сектора, љекари и професори.
Љекар Клиничког центра Оливера Миљановић, која је дошла да подржи ову акцију, казала је да у Црној Гори постоји „тренд неравнотеже полова дјетета“.
„Оно што желим данас да поручим као љекар и као генетичар јесте да ми морамо знати да је селективни абортус који се догађа након спроведеног генетичког теста једна прво медицински неприхватљива радња, па након тога етички и морално неприхватљива. То је и кршење црногорског закона“, рекла је Миљановићева.
Иначе, прошле недеље широм градова Црне Горе симболично су освануле читуље и плакати са последњим поздравом „Нежељеној“, што је изазвало велику пажњу јавности како у Црној Гори, тако и у региону, о чему су писали и медији у Србији, Хрватској, Италији…