Младић је ухапшен маја 2011, а суђење пред Трибуналом почело је у мају 2012. и окончано је 15. децембра прошле године. Током 530 дана процеса саслушан је 591 сведок. Оптужница терети бившег команданта за геноцид и злочине против човечности, као и за кршење обичаја ратовања. Међу четири кључне тачке су наводни геноцид у општинама у БиХ, Сребреница, опсада Сарајева и притварање војника Унпрофора 1995. године.
У завршној речи, децембра 2016. године, Тужилаштво је затражило да Младић буде проглашен кривим по свим тачкама оптужнице и да буде осуђен на казну доживотног затвора, док је одбрана тражила ослобађајућу пресуду.
Изрицање пресуде Младићу прати велика пажња новинара — више од 200 њих је акредитовано, међу којима и екипа Спутњика. У Хагу су и представници српских и бошњачких удружења.
Првостепену пресуду генералу Младићу изрећи ће расправно веће председавајућег Алфонса Орија, а у којем су још судије Баконе Молото из Јужне Африке и Кристоф Флиге из Немачке. Уколико буде проглашен кривим, одбрана има право жалбе.
Какве су прогнозе, има ли код одбране уопште места за оптимизам? Какво је здравствено стање Младића и хоће ли моћи да присуствује изрицању пресуде? Какве последице би евентуално проглашење Младића кривим имало за регион, посебно за Републику Српску и Србију? Шта је најспорније у процесу Младићу гледано из угла бранилачког тима? Какву правду дели Хаг ако је за 72 оптуженика српске националности изрекао укупну казну од 1.138,5 година затвора, док је за 27 оптуженика осталих националности изрекао скоро трипут мању казну — 361 годину затвора?
О томе у емисији Спутњик интервју вечерас у 21 сат на таласима Студија Б говоре Младићев адвокат Борис Зорко и пензионисани официр и бивши хашки осуђеник Веселин Шљиванчанин.
А сутра од раних јутарњих сати на сајту Спутњика пратите ток изрицања пресуде бившем команданту Војске Републике Српске. Директно из Хага, из минута у минут, извештаваће вас наша екипа коју чине Наташа Милосављевић и Радоје Пантовић.