„Разговарали смо о односима између наших земаља и Европске уније и Северноатлантског пакта у ситуацији у којој су, нажалост, неки чланови ових структура заражени вирусом патолошке русофобије“, истакао је Лавров.
Руски министар додао је да није изненађен због одбијања САД да подрже изјаву Савета безбедности УН којом се осуђује напад на амбасаду Русије у Дамаску.
„Што се тиче одбијања Сједињених Америчких Држава да подрже изјаву Савета безбедности којом се осуђује напад, гранатирање руске амбасаде у Дамаску, нисам изненађен, јер се то свакако не дешава први пут“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, било је неколико случајева када је руска амбасада била изложена прилично озбиљном гранатирању, када су гранате падале на територију дипломатске мисије. „И сваки пут Савет безбедности није могао да реагује на те терористичке нападе, та најтежа кршења међународног права због става Сједињених Америчких Држава“, нагласио је руски министар спољних послова.
„Ово није партнерски однос према насталој ситуацији, овај приступ је некоректан, богохулан. Немам више ништа да кажем о овој теми. Рачунали смо да ће превладати елементарне етичке норме. Није успело“, констатовао је Лавров.
„Граната која је испаљена са терористичких положаја 20. новембра ударила је ограду руске амбасаде близу стамбеног дела зграде. Експлозија гранате калибра 122 мм оштетила је зид, електричне инсталације и водоводни систем. Нико од запослених у амбасади није повређен“, саопштило је Министарство спољних послова.
„Постоје информације да САД понекад екстремистичке групе које се морају изоловати и уништити, користе у своје сврхе, промовишући своју агенду упркос уверавањима да је једини разлог што се Американци налазе у Сирији уништавање терористичких група“, навео је Лавров.
„Ових дана наставићу да контактирам са Стејт департментом и ми ћемо о свему томе разговарати“, додао је он.