„Није било никаквих инцидената нити несрећа у нуклеарним објектима Руске Федерације“, рекао је он.
Могуће загађење атмосфере због изотопа рутенијум-106, који се наводи у извештају хидрометеоролошке службе „Росхидромета“, није везано за активност предузећа државне корпорације „Росатом“ Производно удружење „Мајак“ (Озерск, Чељабинска област), наводи се у саопштењу прес-службе „Мајака“.
„У ’Мајаку‘ 2017. године нису произведени извори из рутенијума-106, а емисије у атмосферу биле су у уобичајеним прописаним вредностима. Зрачење је нормално. Такође додајемо да се у нашем предузећу већ много година не ради на издвајању рутенијума-106 из употребљеног нуклеарног горива (и производња извора јонизујућег зрачења на његовој основи)“, наводи се у саопштењу.
„Загађење ваздуха изотопом рутенијум-106 назначено у извештају „Росхидромета“, није повезано са радом ’Мајака‘“, истакла је служба за медије.
Изузетно високо загађење ваздуха радиоактивним изотопом рутенијум-106 забележено је крајем септембра на Јужном Уралу, високо загађење у Татарстану, Поволжју и Ростову на Дону, саопштио је „Росхидромет“.
„Од 25. септембра до 1. октобра прекорачење укупне бета активности у узорцима радиоактивних аеросоли и радиоактивних остатака забележили су сви пунктови на Јужном Уралу. У узорцима радиоактивних аеросоли на пунктовима за надзор Аргајаш и Новогорни откривен је радиоактивни изотоп Ру-106 (период полураспада 368,2 дана)“, наводи се у извештају агенције.
Агенција наводи да је садржај рутенијума у узорцима са ових пунктова прекорачио ниво претходног месеца 986 и 440 пута, што одговара нивоу „изузетно високог загађења“.
Директор агенције Максим Јаковенко изјавио је да стручњаци „Росхидромета“ не траже узрок повећавања нивоа рутенијума.
„Концентрације које су забележене биле су хиљаде пута мање од максимално дозвољене концентрације. Нема никакве опасности“, нагласио је Јаковенко.