„Нека изгугла и речи ’цензура‘ и ’совјети‘“, написала је Симоњанова на свом налогу на Твитеру.
Господину Шмидту стоит погуглить, как три недели назад его коллеги по Google признали, что RT не нарушал никаких правил их платформы. Пусть погуглит еще слово 'цензура' и слово 'совок'.https://t.co/q0RXdmX4T1
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) November 21, 2017
Раније је Шмит, председник управног одбора холдинга „Алфабет инк“ (у власништву „Гугла“), саопштио да постоји намера да се развију посебни алгоритми који ће смањити количину материјала РТ и Спутњика у резултатима претраге.
Федерална служба на надзор у области веза, информационих технологија и масовних комуникација (Роскомнадзор) већ је саопштила да ће „Гуглу“ послати званични захтев у вези са тим.
Амбасада Русије у САД је истакла да су Твитер, Фејсбук и Гугл у Конгресу потврдили недостатак доказа о мешању Москве у америчке изборе.
У последње време САД покушавају да максимално закомпликују рад телевизије. Наређено јој је да се региструје као страни агент, иако то није захтевано од многих страних државних медија. Осим тога, Конгрес је одржао расправу о могућем „утицају РТ преко друштвених мрежа на председничке изборе“ у САД 2016. године.
У октобру је због истраге о „мешању Русије“ Твитер блокирао оглашавање са канала РТ и Спутњика.
Као одговор на притисак на руске медије, Државна дума Русије је 15. новембра усвојила амандмане према којима страни медији у Русији могу да се сматрају страним агентима, ако се финансирају из иностранства. Тренутно документ треба да размотри Савет Федерације.
Државна дума истакла је да законске мере „никако неће утицати на слободу говора“.
Министарство правде већ је упозорило низ медијских кућа да би могли да добију статус страних агената. Обавештени су „Глас Америке“, „Радио Слобода“, „Кавказ.Реалије“, „Крим.Реалије“, „Сибир.Реалије“, „Идел.Реалије“ и телевизија „Данас“.