Како је рекао, Србија и Русија су заслужиле да имају један овакав споразум, пре свега због наших добрих односа које имамо и у другим сферама.
„Очекујемо до краја године да потпишемо тај уговор, и то ће бити велики искорак за нас јер ће регулисати пензијско и инвалидско осигурање у Русији али и руских грађана који долазе на рад у Србију“, казао је министар.
„Када се успостави систем размене података нашим запосленима у Русији признаваће се уплаћивање пензионог и инвалидског осигурања, додуше на одређен број дана. Исти принцип биће примењиван и према руским држављанима који буду радили у Србији“, нагласио је Ђорђевић и додао да је жеља да се са Русијом постигне сарадња као што је то са Словачком.
Српски министар је, међутим, упозорио да се овај споразум неће примењивати ретроактивно на све оне који су радили како у Србији тако и у Русији, а нису уплаћивали пензионо и инвалидско осигурање.
Како је објаснио, овај споразум се „ваља“ још од 2010. године и досад није било могуће пронаћи коначно решење за његову израду, међутим, за последњих месец дана, како додаје, он и његов тим су са руским колегама успели да усагласе све ставове у вези са овим документом.
Министар рада и социјалне заштите Руске Федерације Максим Топилин рекао је да је један од главних циљева његовог доласка у Београд да се размотри потписивање тог споразума, те да Русија тренутно са низом држава потписује такав документ.
„Споразум ће обухватити рад радника како у једној тако и у другој држави. То је битно за даљи развој наших економских веза како би људи били заштићени у оквиру пензионог система“, рекао је Топилин.
Двојица министара обишли су Центар за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју у Београду и том приликом упознали се са радом ове институције.
Руски министар је захвалио ресорном колеги Ђорђевићу на указаном гостопримству и навео да ће моћи да у Русију однесе много новог знања које је стекао обилазећи овај центар.