При састављању листе процена високошколских установа рађена је на основу осам критеријума: академска репутација, углед међу запосленима, однос броја предавача и студената, индекс цитирања и број научних текстова по предавачу, као и број иностраних предавача, иностраних студената и предавача са научним степеном.
Ове године на листи која је објављена нашло се 300 најбољих универзитета земаља БРИКС-а, а 68 високошколских установа представља руско високо школство.
Састављачи рејтинга су навели да је ове године Русија показала своје најбоље резултате од када постоји листа.
Водећи универзитет Русије, Московски државни универзитет „Ломоносов“, вратио се међу првих пет универзитета и заузео је пето место.
Међу добро позиционираним универзитетима су и Новосибирски државни универзитет (11. место), Санктпетербуршки универзитет (13. место), Томски државни универзитет (26. место), Московски физичко-технички институт (28. место), Московски државни технички универзитет „Бауман“ (33. место), Национални истраживачки нуклеарни универзитет „МИФИ“ (35. место), Московски државни институт међународних односа (40. место).
Први пут су се међу првих 50 нашле две руске високе школе — Висока школа економије, која је скочила са 62. на 39. место, и Томски политехнички универзитет, који се са 64. попео на 49. место.
Повећан је и број руских универзитета међу првих сто. Сада се на листи од првих сто нашло 25 високошколских установа из Русије, што је за шест универзитета више него раније.
„Ниједна друга од пет земаља БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република) не може да се похвали таквим успесима. То сведочи о томе да се руски универзитети развијају динамичније у поређењу са конкурентима из БРИКС-а. Ипак, Кина остаје лидер листе: међу првих 100 налази се 39 кинеских високошколских установа“, саопштили су састављачи те листе.