Како је рекла, таква политика не само да не доприноси реализацији основних принципа неизбежног кажњавања за ратне злочине, већ сваким кораком све више отежава процес помирења на Балкану.
Објективно говорећи, како је оценила, Хашки суд није испунио задатак да непристрасно казни све оне који су починили злочине тог злочине, штавише селективним правосуђем оправдао је појединце упркос постојећим доказима и отворио им пут у политички живот.
Следећи Хашки трибунал, истакла је Захарова, исту ствар начинио је и Суд Босне и Херцеговине који није увидео злочине ратног команданта армије БиХ Насера Орића, чији су борци из Сребренице између 1992. и 1994. године вршили нападе на српске цивиле.
„Инфериорност логике Хашког трибунала огледа се и у томе што је и поред утврђивања кривице Младића што је особље УН- држао као таоце, иако их је тиме сачувао од бомби НАТО-а, занемарио чињеницу да је НАТО бомбардовањем бесправно спроводио војну операцију на територији тадашње Југославије“, нагласила је она и додала да је у тим нападима погинуло мноштво цивила и деце, а да нико на Западу због тога није одговарао.
Захарова је додала и да Трибунал није испунио ни основне принципе поштовања фундаменталних права на живот и пружања медицинске помоћи онима којима се суди, те је подсетила да с тим у вези Младићу у мају ове године није било дозвољено да допутује у Русију на лечење, упркос томе што је Москва доставила све неопходне гаранције.
„Иако се Трибунал до краја године гаси, ми рачунамо на то да ће сви механизми, поводом наставка процеса Младића, укључујући и могућност подношења жалби, бити максимално ефикасни, професионални и без предрасуда, што је неопходно како би се очувао мир на Балкану“, закључила је она.
Спремни смо да примимо Хоџиса у Руско-српски хуманитарни центар
Поводом писања српских медија о америчком генералу Бену Хоџису, Захарова је истакла да је он изнео шаблонске оптужбе поводом Руско-српског хуманитарног центра у Нишу, рекавши да та структура представља само фасаду иза које стоји нешто друго, као и да је изразио жељу да га посети.
Она је подсетила да је недавно тај центар посетио војни аташе Амбасаде САД из Београда, који је имао могућност лично да се упозна са Центром, као и да види да је његова сврха искључиво хуманитарна.
„Упркос томе спремни смо на то да господин Хоџис посети Центар, а узимајући у обзир нашу отвореност, надамо се да ће на основу реципроцитета и елементарне пристојности, Американци дозволити нашим и српским представницима да посете ’Бондстил‘, америчку базу на Косову“, рекла је.
„Иако је тај објекат формиран у складу са резолуцијом 1244, Америка никада није искрено рекла који су стварни циљеви функционисања те структуре. Самим тим, поставља се питање да ли се управо због тога и води медијска хајка око Руско-српског центра у Нишу“, закључила је Захарова.