„Морамо пажљиво да пратимо акције непријатељских држава као што је Русија, која угрожава потенцијални раст источног региона и која стреми да уништи нашу колективну снагу“, изјавила је Мејова пред самит Источног партнерства.
Раније је кабинет британског премијера саопштио да ће Мејова на самиту Источног партнерства говорити о значају супротстављања „претњама“ Русије и издвајању 100 милиона фунти за борбу против „дезинформација“.
Амерички државни секретар Рекс Тилерсон раније је потврдио да ће бити издвојено 60 милиона долара које је одобрио Конгрес за борбу против „пропаганде и дезинформационе кампање“, коју наводно спроводе руске власти.
Министарство правде САД ставило је телевизију „РТ Америка“ на списак страних агената по Закону о страним агенцијама из 1938. године, а истовремено многи други страни државни медији као што су британски Би-Би-Си, кинески Си-Си-Ти-Ви, француска телевизија „Франс 24“, немачка радио-станица „Дојче веле“, нису регистровани као такви. Главна и одговорна уредница РТ и Спутњика Маргарита Симоњан изјавила је да је телевизија бирала између регистрације и кривичног дела и у вези са тим честитала „америчкој слободи говора и свима који у њу и даље верују“.
Са своје стране Државна дума Русије подржала је амандман према којем страни медији који примају средства из иностранства могу у Русији да буду препознати као „страни агент“. Одлуку о томе који медије ће бити класификовани као страни агенти доносиће Министарство правде. Председник Одбора Државне думе за информациону политику Леонид Левин нагласио је да под закон о медијима — страним агентима неће потпадати руски медији са страним финансирањем.
Председник Русије Владимир Путин раније је изјавио да ће ускоро свакоме бити јасно да Русија не представља претњу ни за прибалтичке земље ни за земље Источне Европе, а још мање за неке удаљене земље у Западној Европи. Са своје стране, министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да је НАТО свестан да Москва не планира никога да напада, али да искоришћава тренутак како би разместио више технике и војника на границу са Русијом.
Источно партнерство је политичка иницијатива ЕУ која има за циљ приближавање Европској унији шест источних суседа — Јерменије, Азербејџана, Белорусије, Грузије, Молдавије и Украјине. Оно предвиђа значајан пораст нивоа политичке сарадње, широку интеграцију бивших совјетских република у економију ЕУ и повећање обима финансијске помоћи коју им пружа. Истовремено, учешће у програму не подразумева изгледе за чланство у ЕУ. Пети самит Партнерства одржава се у Бриселу 24. новембра.