Дачић је у интервјуу за аргентински „Насијон“ рекао да није могуће да нема никога осуђеног за то у Хагу и додао да је овај суд створен само да би судио Србима.
Дачић се налази у званичној посети Аргентини, где је у Буенос Ајресу присуствовао отварању Трга Република Србија који је на углу авеније Фигурео Алкорта и авеније Дорего у Палерму.
Дачић је том приликом потписао и неколико билатералних споразума.
Како се његова посета поклопила са пресудом Младићу, ова тема је привукла пажњу светске штампе.
Иначе, Дачић је за аргентински лист причао на разне теме, као што је рат у бившој Југославији и пријатељство са Аргентином.
„Реч ’Балкан‘ потиче од две турске речи“, објаснио је Дачић. „’Бал‘ значи ’мед‘ и ’кан‘ значи ’крв‘. Већ смо имали довољно крви и сада желимо мед“, изјавио је.
Упитан која је његова реакција на пресуду Младићу, Дачић каже да Србија никада није била против судског процеса оптуженима.
„Ова осуда је била очекивана, јер то потврђује политику суда и западних земаља према Балкану током последњих 25 година. Међутим, суд за бившу Југославију, који завршава свој рад сада у децембру, није испунио циљ да донесе мир народима који су патили током сукоба. Само је служио за жалбе против Србије“, навео је.
Говорећи о земљама региона, Дачић је рекао да односи међу народима треба да се заснивају на заједничким интересима.
„Не може постојати стабилан однос док се тражи више или мање крив. И ми смо, скоро 20 година после рата, још увек у том периоду дискусије. У будућности се надамо стварању једне заједничке економске зоне, али још увек смо далеко од тога“, казао је.
Упитан да ли се Србија спрема да призна једнострано проглашену косовску независност, Дачић каже да је то био унилатералан чин, као што је и Каталонија.
„Из тог разлога има толико земаља, као Аргентина, које не признају ово једнострано проглашење. Желимо разговор, али ове врсте унилатералних проглашења препрека су за било какво зближавање“, навео је.
А на питање о тежњи Србије да постане део Европске уније и блиским односима са Русијом, Дачић је одговорио енглеском изреком:
„Нема вечних пријатеља нити вечних непријатеља. Вечни су само интереси Велике Британије".
И ми се слажемо са овом филозофијом, додао је.
„Из тог разлога не сматрамо да наше пријатељство са Русима искључује нашу жељу да будемо део Европске уније“, поучио је Дачић.
Танјуг