Анкара је саопштила да је, пре свега, било речи о томе да се прекине испоручивање оружја курдским Одредима народне самоодбране. Сједињене Америчке Државе су раније Курде сматрале својим савезницима на Блиском истоку.
„Трамп је потврдио приврженост стратешком партнерству САД и Турске, пре свега у борби против тероризма у свим његовим формама и у учвршћивању регионалне стабилности. Председник је, такође, информисао Ердогана о предстојећим корекцијама војне подршке партнерима у Сирији“, саопштила је администрација Беле куће.
Сам Доналд Трамп раније је писао на Твитеру да планира да разговара са турским колегом о „смиривању збрке“ коју је „наследио на Блиском истоку“.
Корак у страну
Без обзира на то што Бела кућа није прецизирала шта конкретно подразумева тај договор, Анкара је већ објавила да је Трамп обећао да ће одустати од подршке курдским формацијама Одреда народне самоодбране.
Турске власти сматрају их борбеним крилом Радничке партије Курдистана, коју Анкара сматра терористичком организацијом.
Експерти наводе да се, уколико је амерички лидер заиста дао Анкари такво обећање, то озбиљно разликује од стратегије у Сирији коју је одабрала претходна администрација.
Током своје предизборне кампање Доналд Трамп је говорио да Курде сматра малтене најближим савезницима САД.
„Морамо да искористимо Курде. Треба да их наоружамо. Они су доказали да су одлични борци и верни савезници. Морамо са њима да сарађујемо још ближе него раније“, говорио је Трамп у фебруару прошле године.
У сусрет Турској
Обећавши Ердогану да ће одустати од подршке сиријским Курдима, Трамп је покушао да среди односе с Анкаром, који у последње време нису баш најбољи, наводи писац и историчар Џералд Хорн и додаје да то није први случај да Америка изневерава Курде.
„Ако споразум са Курдима буде ипак нарушен, то неће бити први пут да их је Вашингтон изневерио. Ипак, треба погледати ситуацију у целини. Ни за кога није тајна да се односи Вашингтона и Анкаре у последње време крећу низбрдо. Очигледно је да Трамп и Ердоган не могу да нађу заједнички језик, посебно ако се има у виду то да Анкара никако не може да постигне да јој Вашингтон испоручи главног политичког опонента Фетулаха Гулена. Овај договор је покушај да се поправе односи“, рекао је Хорн.
Напетост између Анкаре и Вашингтона, као и тежњу америчког лидера да ту напетост ослаби, наглашава и експерт Америчко-курдског информационог центра Кани Хулам.
Он је подсетио да су обе стране обуставиле међусобно издавање виза грађанима.
„И даље траје визна криза. Американци су привремено обуставили могућност да Турци посећују САД. Трамп жели боље односе с Анкаром, али криза још није разрешена“, изјавио је Хулам.
Састанак у Сочију
Експерти се слажу да је корак Вашингтона у сусрет Анкари подстакнут недавним сусретом у Сочију, на којем су били лидери Русије, Ирана и Турске.
„Промена Трамповог погледа показује шта се заиста догађа у Сирији, укључујући пропаст спољне политике САД. У САД је активно разматран састанак у Сочију, који су одржали председници Турске, Ирана и Русије. У вези с тим сматрам да се може претпоставити да је тај састанак, који је несумњиво допринео напретку разрешавања сиријске кризе, и довео до Трамповог позива Ердогану“, навео је Хорн.
Руски напори да се реши криза у Сирији могли би да буду и катализатор дејстава САД на Блиском истоку, сматра амерички новинар Рик Стерлинг, члан Покрета солидарности са Сиријом.
„Надам се да ће САД ипак освестити да је неопходно да поштују међународне захтеве, и да ће, у складу са захтевом Дамаска, повући своје снаге из Сирије, које су тамо нелегално“, изјавио је он.
Експерт претпоставља да за Курде промена става Вашингтона није велико изненађење.
„Курде су и раније, у више наврата, изневерили. Мислим да они неће бити посебно изненађени данашњим вестима. Вероватно су већ разматрали резервни план у случају да САД одустану од њих. Мислим да у вези с тим могу да преиспитају своје односе и да почну да сарађују са сиријским властима“, закључио је он.
Преговори Владимира Путина, Реџепа Тајипа Ердогана и Хасана Роханија одржани су у Сочију 22. новембра. На састанку је подржана иницијатива о сазивању свесиријског форума — Конгреса националног дијалога Сирије и наглашено је да се морају очувати суверенитет и јединство Сирије. Договорена је и даља сарадња у борби против тероризма.