„Пре или касније истински кривци за тај злочин биће утврђени. Русија намерава да и даље на томе инсистира. Истовремено ћемо се свим снагама супротстављати даљој политизацији Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) и новим покушајима да се манипулише сиријским ’хемијским досијеом‘, којима одређене земље желе да постигну своје програмиране геополитичке циљеве, при томе на веома бескрупулозан начин“, наведено је у саопштењу.
У протеклих месец дана Савет безбедности Уједињених нација четири пута је гласао о продужењу рока рада Механизма УН-ОЗХО за истрагу о употреби хемијског оружја у Сирији.
Русија је 16. новембра блокирала амерички нацрт резолуције о продужавању мандата Заједничког механизма истраге, а није усвојен ни руски нацрт, о којем се гласало истог дана.
Јапан је наредног дана предложио да се рад Механизма продужи за 30 дана, али је и тај нацрт резолуције одбачен, јер је Русија употребила право вета.
Заједнички механизам УН-ОЗХО за истрагу о случајевима примене хемијског оружја у Сирији 26. октобра је представио Савету безбедности УН извештај о инцидентима у Хан Шејхуну 4. априла и Ум Хошеу 15. и 16. септембра прошле године.
Експерти Механизма су закључили да је у првом случају сиријска војска употребила сарин, а да су у другом терористи ДАЕШ-а употребили иперит.
Руска страна је уверена да је извештај заснован на сумњивим чињеницама, добијеним „са стране“. Стални представник Русије при УН Василиј Небензја 22. новембра изјавио је да је Русија спремна да разговара о идеји стварања новог механизма за истрагу о случајевима хемијских напада у Сирији, пошто је постојећи механизам себе дискредитовао.