Одговарајући на питање како треба гледати на то што је Запад створио себи непријатеља у лику Русије, новинарка је рекла да таква тенденција не може да не плаши.
„Ако одлуке зависе од нетачних претпоставки, онда ће одлуке такође бити нетачне. У економији нетачне одлуке коштају новца, а у политици понекад коштају и мира“, навела је немачка новинарка и додала да је све мање људи који су преживели велики глобални сукоб и који су свесни крхкости мира.
Новинарка посебно скреће пажњу на то да огромна већина житеља Русије и Немачке тежи миру и добрим односима, али да се то не одражава у западним медијима и изјавама политичара.
„Нажалост, када се укључе микрофон и камера, многи високо рангирани политичари говоре нешто потпуно другачије од онога што говоре приватно. Ако је ситуација у друштву таква да се људи поносе спољашњом слободом, а да притом страхују од егзекуције у медијима или сопственој партији, или од политичког противника или партнера, значи да унутрашња слобода, односно слобода деловања и није баш у тако добром стању“, навела је Габријеле Кроне Шмалц.
Она је подсетила да су уочи потписивања Споразума о асоцијацији Украјине са Европском унијом поједина лица одговорна за усвајање одлука Запада, упорно саветовала Бриселу, Москви и Кијеву да седну за преговарачки сто, али да су такви људи били у мањини.
Саговорница Спутњика тврди да оптужујући Русе за све могуће, Запад са себе скида одговорност за унутрашње проблеме.
„Наравно, ако негде нешто не иде како треба, криви су Руси, укључујући и то што Америка мора да трпи (председника Доналда) Трампа. Када се све снаге уложе у борбу против спољних утицаја, онда нема снаге за борбу против унутрашњих проблема“, упозорава она.
Габријеле Кроне Шмалц је навела да у свим својим књигама посвећеним односима Запада и Русије пише о двојним стандардима у медијима.
„Потребно је скретати пажњу људи на такве ствари, јер ће се у супротном укорењивати аутоматске реакције“, закључила је немачка новинарка.