„Наше војне базе у Сирији, у Хмејмиму и Тартусу, планирано је да остану након завршетка противтерористичке операције, што значи да треба обратити пажњу на њихов даљи развој“, рекао је сенатор.
Председник Сирије Башар ел Асад обратио се Русији 30. септембра 2015. године са молбом за војну помоћ. Русија и Сирије потписале су споразум о размештању ваздухопловне групе Оружаних снага Русије на територији Сирије. Одредбама протокола регулишу се питања размештања авио-групе Оружаних снага Русије, њене покретне и непокретне имовине на територији Сирије, као и питања која се односе на обезбеђивање њеног функционисања.
О сарадњи са Суданом
Судан би могао да постане један од кључних посредника у сарадњи Русије са муслиманским светом, рекао је Бондарев.
„Стварање руске војне базе на Црвеном мору има своје безусловне предности. Јачање позиција у макрорегиону за нас је важно са геополитичког становишта. Судан може да постане један од кључних посредника у даљој конструктивној сарадњи Русије са муслиманским светом“, истакао је руски сенатор.
Председник Судана Омар ел Башир изјавио је да је са лидером Русије Владимиром Путином и министром одбране Сергејем Шојгуом на јучерашњем састанку разматрао могућност стварања војне базе у Судану, на Црвеном мору.