Познати певач из Обале слоноваче Алфа Блонди је позвао да се одрже протести око либијских дипломатских представништава у свету и да се на тај начин изрази незадовољство трговином људима. Прошлог викенда један такав протест је одржан у Паризу, где иначе живи велики број миграната из северне Африке. А Блонди и његови истомишљеници и те како имају разлога за своје акције.
Африка (п)остаје жртва транснационалних компанија које бесомучно износе природна богатства и сировине, а становништво држе у језивим животним условима. Очигледно више није тајна да се људима, економским мигрантима из западне Африке отворено тргује на „јавним пијацама робова“ по читавој Либији. Мигранти који преко Либије желе да се из „црне Африке“ дочепају Европе и животних услова достојних човека, често постају жртве трговаца људима.
Преживели невољници су активистима Међународне организације за миграције (МОМ) сведочили да по читавој Либији постоје таква „продајна места“. Активисти такође говоре да што су присутнији на територији те несрећне државе, све више се и сами уверавају у тврдње преживелих и одбеглих робова.
Један од преживелих робова, родом из Сенегала, испричао је активистима МОМ како је на путу ка бољем сутра постао жртва трговаца људима који су га чак препродавали. Другим речима, постоје мањи „затвори“ у које доспеју они који немају довољно новца да плате шверцерима, где их немилице терају да раде по читав дан. Потом их продају већим затворима одакле би невољници најчешће завршавали на трговима, као робље.
Марсел де Суза, председник Економског друштва западноафричких држава, поводом читаве те ситуације за Спутњик говори да су то изузетно тужне околности, које вређају читаво човечанство:
„Тако нешто се дешавало у претходним вековима, нико није могао да поверује да ће се људима трговати и данас. Тим несрећним људима тргују, продају их да би радили на пољима, у фабрикама. Морамо нешто да учинимо против те појаве.“
У суботу, 18. новембра, испред Амбасаде Либије у Паризу окупило се око хиљаду демонстраната. Истог дана је организована протестна шетња, током које је једна од учесница разговарала са новинарима Спутњика и рекла да је до свега овога дошло након свргавања Гадафија.
„Након интервенције западних држава и свргавања председника Гадафија, преко Либије иду реке миграната, јер у држави влада потпуни хаос. Мигранте буквално лове некакви одреди народне милиције, а либијске власти се праве као да ништа не виде и не знају. А све знају, па они сами такође чине те одреде“, револтирано говори учесница протестне шетње.
Исто мишљење дели и Жан Пол Гуревич, међународни консултант, аутор студије о Африци, исламизму и миграцијама.
„Та ситуација траје више од годину дана, а ми смо на њу и раније упозоравали. Међутим, када смо у почетку указивали на тај проблем, они који су данас ’затечени‘ развојем ситуације, тада су нас оптуживали да смо ултрадесно оријентисани“, резигнирано оцењује Гуревич.
Наш саговорник додаје да је страшно и то што људе продају, али и то што их неко купује и каже да су и једни и други подједнако одговорни за ту ситуацију.
Гуревич указује и на то да француске власти тек сада озбиљније почињу да се баве тим проблемом, али, према његовом мишљењу, кораци који ће тим поводом бити предузети неће решити проблем. Наиме, идеја је да се локално, на афричком тлу, отворе центри за разматрање могућности издавања азила.
„Међутим, економски мигранти, знајући да не могу да добију азил, а тиме и могућност да се докопају Европе, свакако се неће обраћати тим центрима. Они ће опет налазити заобилазне начине и шверцере људима као и до сада“, разочаран је Гуревич.