Портал, који је регистрован и у Србији, дошао је до рачунице да би наша земља 2050. године могла да има тек нешто више од 5,8 милиона становника.
Према подацима наведеним на мапи објављеној на том порталу, Србија данас има 8,79 милиона становника.
Извори и базе података на које се портал позива су Међународна база података, Међународни програмски центар, Амерички биро за попис становништва, америчко Министарство трговине, Светски преглед података, ЦИА и Светски алманах.
Портал, међутим, није дао објашњење узрока пада броја становника.
„Глобал политикс“ је урадио мапу броја становника свих европских земаља, а Србија је на при врху лествице по паду популације, а испред ње су, као једине три европске земље које би могле да изгубе више становника од наше у наредне 32 године, Летонија, Литванија и Молдавија.
Косово је на овој листи представљено одвојено од Србије, а сврстано је у део лествице за који је предвиђен пораст броја становника, при чему се Косову прогнозира да ће имати за 17 одсто становника више — уместо садашњих 1,9 милиона, до 2050. могло би имати 2,2 милиона становника.
Смањење популације је, међутим, проблем с којим се суочава већина европских земаља, па тако готово свим нашим суседима, судећи према статистици овог портала, прети пад броја становника — пре свега Бугарској, за коју се предвиђа пад популације од готово 22 одсто.
Сличан сценарио, само са различитим процентима пада, могу да очекују и све бивше југословенске републике, али и Мађарска, Румунија и Албанија, као и Грчка.
И за Русију се, према истим међународним статистичким подацима, прогнозира опадање броја становника за 9,78 одсто, док је за Немачку очекиван пад од 12,87 одсто.
С друге стране, међу земљама које могу да очекују раст популације предњачи Луксембург, који се налази у самом врху европске листе са прогнозираним растом броја становника од чак 48,37 одсто, а затим следе Ирска, Исланд, Шведска, Норвешка…
У исту групу спадају и Кипар, Шпанија, Швајцарска, Белгија, Британија, Француска, Холандија, Аустрија и Италија, док Финска већ прелази у други део лествице — онај коме прети пад броја становника.
Танјуг