Пресудна је била одлука Немачке да прихвати предлог Европске комисије.
Овај пут предлог је прихватило 18 земаља — у прошлом кругу било их је 14 — што је омогућило да се досегне граница од нешто више од 65 одсто становништва ЕУ неопходних за квалификовану већину. Прошли пут Берлин је био суздржан.
Међутим, овај заокрет је подстакао напетост у немачкој коалицији на одласку између конзервативаца и социјалдемократа, у тренутку када покушавају да преговарају о новом савезу.
Социјалдемократска министарка за заштиту животне средине Барбара Хенрикс, противница хербицида, оптужила је колегу у министарству пољопривреде, конзервативца из странке Ангеле Меркел који је дао одобрење, да је прекорачио своја овлашћења, рекавши да се у садашњој коалицији догодио „губитак поверења“.
Председник Емануел Макрон обећао је да ће глифосат бити забрањен у Француској „најкасније за три године“. „Упркос претпоставци о сукобу интереса, дисфункционалности европских агенција и фалсификовању научних студија, Европска комисија је стала на страну индустрије а на штету потрошача и јавног здравства“, изразила је жаљење француска заступница Европске уније Мишел Риваси.
Пољопривредници често користе глифосат због његове делотворности и ниске цене.