„Мислим да ће доћи до великих промена, јер су многе земље у свету схватиле куда то води после Каталоније и многе земље су спустиле лопту. Каталонија иде путем Косова. Курдистан иде путем Косова“, нагласио је министар.
За списак Приштине од 114 земаља које су признале независност каже да они манипулишу бројкама са жељом да то буде додатни подстицај за нова признања.
„Са две трећине, односно признањем 129 земаља-чланица УН они би постали члан на Генералној скупштини. Док је Русија на нашој страни, неће постати чланице УН“, нагласио је Дачић за РТС.
Говорећи о унутрашњем дијалогу, шеф српске дипломатије је рекао да је он покренут како би се пронашло трајно решење за КиМ.
„Они кажу имамо трајно решење, ми смо добили независност. Кажу, ’добићемо столицу у УН‘. Да се народски изразим, ’мало сутра ће добити‘“, каже Дачић.
Упитан да ли је остао при становишту да је разграничење најбоље решење за КиМ, он каже да и даље мисли да је то једино реално и трајно решење у овом тренутку.
„Србија неће водити било какве ратове, проблем Косова у смислу независности није решен. Ми чекамо 20 година, да нисмо чекали мислим да бисмо имали боље решење“, нагласио је он.
На питање да ли споразум о свеобухватној нормализацији односа Београда и Приштине крије признање Косова, како неки тумаче, Дачић је рекао да је ту формулацију измислио Штефан Филе, а да ни сам није знао шта она значи.
„Нико не зна шта то значи. Немој да бајемо шта то значи. То не значи ништа“, рекао је шеф српске дипломатије.
А да ли ће Србију на крају европског пута чекати питање Косово или ЕУ, за Дачића нема дилеме: Онда неће бити европског пута.
„То је моје мишљење. Ако Европа буде способна да такво питање постави у тој формулацији, значи да су све државе ЕУ признале Косово. Пошто се то се неће десити, ми нећемо бити суочени са том дилемом са ЕУ“, закључио је он.